Taipei'deki bir basın toplantısında Tayvan Ulusal Polis Teşkilatı yetkilisi Lin Guo-hua iki sivil savunma el kitabı gösteriyor. Fotoğraf: Askeri Haber Ajansı, 13 Haziran 2023

Tayvan Savunma Bakanlığı, 2022 Nisan’ında yayınlanan ve gerçeklikten uzak olduğu eleştirilere maruz kalan ilk sivil savunma el kitabının revize edilmiş bir versiyonunu yayınladığını duyurdu.

Shen Wei-chih, Ulusal Savunma Bakanlığı’nın Tam Kapasite Savunma Mobilizasyon Ajansı başkanı olarak düzenlediği basın toplantısında, el kitabının içeriği neredeyse iki katına çıktığını ve orijinal olarak 28 sayfa olan kitabın 48 sayfaya ulaştığını söyledi.

Yeni versiyon, “barış zamanı hazırlığı” ve “savaş zamanı tepkileri” olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır.

El kitabı, hava saldırısı, büyük yangın, bina çökmesi, büyük elektrik kesintisi, su sıkıntısı veya temel malzeme eksikliği gibi durumlarla karşılaşıldığında sivil halk için güvenlik önlemlerini belirtmekte, temel hayatta kalma becerilerini açıklamaktadır ve insanların acil durumlarda arayabilecekleri hatları sunmaktadır.

Savunma Bakanlığı yetkilisi Shen Wei-chih, el kitabının ayrıca yakındaki hava saldırısı sığınağını ve hastaneleri listelemekte olduğunu ve bir savaş durumunda nasıl bir acil durum setinin hazırlanacağını açıklamaktadır.

Kitabın henüz İngilizce bir versiyonu yayınlanmadı, fakat Bakanlık ileriki bir tarihte bir kopya hazırlanacağını belirtti.

Geçen yıl yayınlanan el kitabı, pratik olmadığı ve gerçeklikten uzak olduğu için geniş çapta eleştirilmişti. Eski versiyon, insanlara ne yapmaları gerektiğini söylemek yerine savaş zamanında hangi hükümet kurumlarının ne yapacağını belirlemeye odaklanmış olan yaklaşık 28 sayfalık bir versiyondu.

Eski versiyonda, savaş sırasında telekomünikasyon ve internet hizmetlerinin kesintiye uğraması olasılığına karşı insanların otoritelere telefon veya QR kodlarıyla ulaşarak acil durum bilgilerine erişmelerini önermişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here