Rusya’nın başkenti Moskova, sabahın erken saatlerinde Ukrayna tarafından insansız hava aracı saldırısına uğradı.

TASS Haber Ajansı’na göre, bir insansız hava aracı savunma bakanlığına yakın olan Komsomolsky Prospekt’te düştü, diğeri ise Moskova’nın ana çevre yollarından biri olan Likhacheva Caddesi’ndeki bir iş merkezine çarptı.

Sosyal medyaya yüklenen resimler ve videolarda, iş merkezinin üst kısmında hasar olduğu görülüyor.

Bu saldırı, Cumhurbaşkanı Zelensky’nin Pazar günü Odesa limanına yapılan Rus füze saldırısına “misilleme” yapma sözü vermesinin ardından gerçekleşti.

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Kiev yönetiminin Moskova’ya yönelik iki insansız hava aracıyla terörist bir eylem yapma girişimi engellendi” denildi.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, insansız hava aracı saldırılarının yerel saatle 4:00 civarında gerçekleştiğini söyledi. Olay yerinde acil durum ekiplerinin çalıştığını ve can kaybının olmadığını bildirdi.

Moskova ve çevresi, Ukrayna sınırından yaklaşık 500 kilometre (310 mil) uzakta olsa da, bu yıl birkaç insansız hava aracı saldırısına maruz kaldı. Bu ayın başlarında Rusya, Moskova’nın Vnukovo Uluslararası Havalimanı’nda beş insansız hava aracını düşürdü.

Rus kuvvetleri, geçen hafta Ukrayna ile Karadeniz üzerinden tahıl ihracatına izin veren anlaşmadan çekildiğinden beri Ukrayna’nın Odesa liman kentini bombalamaya devam ediyor. Pazar günü kentte gerçekleşen son saldırıda iki kişi öldü ve tarihi bir katedral ciddi şekilde hasar gördü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here