ARES Tersanesi ile Meteksan tarafından geliştirilen ULAQ ailesinin yeni üyesi Sarf Edilebilir İnsansız Deniz Aracı ULAQ KAMA, İDEF 2023 fuarında tanıtılacak. Bu araç, düşük maliyetlere sahip olmasının yanı sıra yüksek etki gücü sunacak şekilde tasarlandı ve geliştirildi.

ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan, yaptıkları ortak açıklamada Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ ailesinin genişlemeye devam ettiğini belirttiler.

Asimetrik uygulamaların, geçmişte olduğu gibi bugün de harekatın hatta harbin gidişatını değiştirme potansiyelini devam ettirdiğini belirten Genel Müdürler, ‘Bu kapsamda yapılan çalışmaların en gelişmişini, ULAQ ailesinden edindiğimiz tecrübe ile harmanlayarak, ULAQ KAMA Sarf Edilebilir İnsansız Deniz Aracı’nı ülkemizin ve müttefiklerimizin hizmetine sunuyoruz.’ dediler.

İhtiyaca göre, bir yıldan az bir sürede 100’den fazla ULAQ KAMA’yı son kullanıcımıza teslim edebileceklerini belirttiler.”

ULAQ KAMA, kesintisiz iletişim ağının sağladığı ufuk ötesi uzun mesafelere ulaşan menzili, küçük boyutlarının sağladığı düşük silueti, yüksek denizcilik kabiliyeti ve patlayıcı faydalı yükü ile caydırıcı bir silah olarak öne çıkıyor.

Ayrıca üzerine takılan sensörler ile bir keşif-gözetleme platformu olarak görev yapabiliyor.

Son dönemde Ukrayna-Rusya savaşında Ukrayna’nın Kırım Yarımadası’ndaki Sivastopol şehrinde bulunan Rus deniz üssüne Kamikaze İnsansız Deniz Araçları ile saldırılar gerçekleşmişti. Bu saldırılar sonucunda Sivastopol çevresindeki deniz taşımacılığı durmuş, Rusya bazı deniz unsurlarını daha güneydeki deniz üslerine çekmek zorunda kalmıştı.

Açık kaynak istihbaratındaki bilgilere göre, kamikaze deniz aracının örnekleri yayınlanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here