Milli Savunma Bakanlığı Türk Deniz Kuvvetleri, MTA ORUÇ REİS araştırma gemimize refakat ve koruma görevine ilk günkü kararlılıkla ve aynı gemilerle devam ettiğini açıkladı.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Deniz yetki alanlarımızdaki hak, alaka ve menfaatlerimizin yılmaz ve kararlı koruyucuları Türk Deniz Kuvvetleri, MTA ORUÇ REİS araştırma gemimize refakat ve koruma görevine ilk günkü kararlılıkla ve aynı gemilerle devam etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Yunan basınında çıkan haberlerde, MTA ORUÇ REİS Sismik Araştırma Gemisi’ne eşilik eden TCG KEMALREİS (F-247) Fırkateyni, Yunan Donanması’na ait Limnos (F-451) isimli fırkateyn ile çarpıştığı iddia edilmişti. Yunan fırkateyni çarpışmadan aldığı hasarlar sebebiyle bakıma alındığı bildirildi.

Öte yandan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet ve Kalkınma Partisi 19. Kuruluş Yıl Dönümü programında yaptığı konuşmada, “ Oruç Reis’imize sakın saldırmayın, saldıracak olursanız bunun bedelini ağır ödersiniz dedik ve bugün ilk cevabı aldılar. “ ifadelerini kullandı.

Kaynak: MSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here