Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol arama kararının ardından, Yunanistan’ın da aralarında olduğu Avrupa Birliği (AB) müttefikleriyle işbirliği içinde, Fransa’nın Doğu Akdeniz’deki askeri varlığını arttıracağını açıkladı.

Emmanuel Macron Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin tek taraflı olarak aldığı petrol arama kararı gerilimi arttırmakta. Bu girişimler, iki komşu ve NATO müttefiki ülke arasında barışçı bir diyaloğun önünü açmak için son bulmalıdır. Yunanistan ve Avrupa Birliği’nden ortaklarımızla da işbirliği içinde Doğu Akdeniz’deki Fransız askeri varlığını güçlendirme kararı aldım” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in başvurusunu değerlendiren AB yönetimi, Cuma günü Belarus’ta (Beyaz Rusya) yaşanan olayların ele alınacağı AB Dışişleri Konseyi toplantısında Doğu Akdeniz konusunu da görüşmeyi kararlaştırdı.

AB Dışişleri Yüksek Komiseri Josep Borrell, Twitter hesabından, “Cuma günü yapılacak olağanüstü Dışişleri Konsey toplantısında, Belarus’taki cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Lübnan konusunun yanı sıra Doğu Akdeniz’deki durumu da ele alacağız” mesajını yazdı.

AB Konsey sözcülüğü toplantının video konferans yoluyla yapılacağını belirtti.

Kaynak: Ajanslar, VAO,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here