ABD Kongresi Türkiye’ye bazı silah satışlarını iki yıl önce gizlice dondurmuş. Bu kararın özellikle F-16 yapısal iyileştirme projelerini ciddi şekilde etkilediği iddia edildi.

Defense News’in haberine göre, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alması üzerine, ABD kongresinden bir kaç üyenin Türkiye’ye büyük silah satışlarını yaklaşık 2 yıldır engellediği belirtildi.

Haberde kaç anlaşmanın dondurulduğu konusunda detay verilmezken, en az iki büyük anlaşmanın dondurulduğu iddia edildi. Bu anlaşmalarında F-16 yapısal iyileştirme projesi ve Türkiye’nin Pakistan’a 1.5 milyar dolarlık savaş helikopteri satışının tamamlanması için gereken ABD yapımı motorlar için ihracat lisansları ile ilgili olduğu kaydedildi.

ABD yönetimi 1975’teki Kıbrıs harekatından sonra Türkiye’ye 3 yıl boyunca silah ambargosu uygulamıştı. Bu kararın 40 yıl sonra tekrar gündeme sokularak Ankara’ya diplomatik baskı olarak kullanıldığı belirtiliyor.

ABD Savunma şirketleri bu durumun önümüzdeki yıl değişmemesi durumunda, iki ülke şirketleri arasındaki ilişkileri olumsuz etkileyeceğinden endişe duyduklarını açıkladı.

ABD Kongre üyeleri Temsilciler Meclisi’nden Eliot Engel ve Senato’dan Robert Menendez’in yaklaşık bir yıldır silah satışına onay veren taslağı imzalamadığını, üyelerin ‘evet’ demediği sürece bu süreçte hiçbir şey ilerlemeyeceği belirtildi.

Kaynak: Defense News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here