Milli Savunma Bakanlığı, PKK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirmek amacıyla Suriye Kuzeyi’nde hava harekatı düzenlendiğini teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen 30 hedefin imha edildiğini açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, “PKK/YPG ve diğer terörist unsurları etkisiz hâle getirerek Suriye Kuzeyi’nden halkımıza ve güvenlik güçlerimize yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla; Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda, Suriye Kuzeyi’ndeki Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerinde bulunan terörist hedeflerine 5 Ekim 2023 saat 23.00’da hava harekâtları icra edilmiş, icra edilen hava harekâtlarıyla Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) tarafından kullanılan petrol kuyusu ve depolama tesisi ile içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan 30 hedef imha edilmiştir.İcra edilen harekâtlarda azami oranda yerli ve millî mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir.” denildi. 

SAVUNMA BAKANI GÜLER MESLEKTAŞI  AUSTIN İLE GÖRÜŞTÜ  

Gelişmeler sonrasında Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler ve ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin, bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Suriye’deki son gelişmeler ele alındı.  Bakan Yaşar Güler tarafından, Türkiye’nin DEAŞ’a karşı ABD ile ortak mücadeleye hazır olduğu ifade edildi.  Her iki Bakan, bölgede icra edilen faaliyetlerde ABD ve Türk unsurlarının yakın koordinasyonunun önemini vurguladı. 

Pentagon sözcüsü Pat Ryder

PENTAGON : MEŞRU MÜDAFAA KAPSAMINDA SİHA VURULDU

Pentagon sözcüsü Pat Ryder (Türk İHA’sının vurulması) “Türkiye, en güçlü ve en değerli NATO müttefiklerimizden, bu nedenle bu olay üzücü.” dedi.

ABD güçleri, SİHA’ların Haseke yakınlarında hava saldırıları yaptığını gördü. Bazı saldırılar, ABD güçlerinin faaliyet gösterdiği alan içerisinde olduğunu söyleyen Pat Ryder, “Saldırılar, sığınaklara inen ABD askerlerinin bir kilometre uzağına yapıldı. ABD’li komutanlar, ABD güçlerine yarım kilometreden daha yakın olan SİHA’nın olası bir tehdit olduğuna karar verdi ve meşru müdafaa olarak vuruldu. ABD askerleri yaralanmadı, Türkiye’nin kasıtlı olarak ABD askerlerini hedef aldığına dair bir belirti yoktu.” ifadelerini kullandı.  

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SİHA KAYBI KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI

Türk Dış İşleri Bakanlığı, Irak ve Suriye’deki PKK/YPG hedeflerine yönelik operasyonlar ve düşürülen SİHA hakkında bir açıklama yayınladı. İşte yapılan açıklamanın detayları:

Türk Dış İşleri Bakanlığı Açıklaması

“1 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşen terör saldırısı sonrasında, meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör hedeflerine yönelik olarak Silahlı Kuvvetlerimiz ve İstihbarat Teşkilatımız tarafından kapsamlı operasyonlar başlatılmıştır.

Bu çerçevede, dün (5 Ekim) Suriye’nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgeleri başta olmak üzere bölücü terör örgütüne ait çok sayıda hedef imha edilmiştir.

Operasyon esnasında üçüncü taraflarla işletilen çatışmasızlık mekanizmasındaki farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir Siha kaybedilmiştir. İlgili taraflarla çatışmasızlık mekanizmasının daha etkin işletilmesi yönünde gerekli tedbirler alınmaktadır.

Sözkonusu hadise, devam etmekte olan operasyonun icrasını ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir.

Irak’ta yapıldığı gibi, terör örgütünün Suriye’de geliştirdiği tüm yetenek ve gelir kaynakları sistemli bir şekilde yok edilmeye devam edilecektir’ ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here