İtalyan Donanması 56’ıncı ve son NH90 helikopterini teslim aldı

0
86

İtalyan Deniz Kuvvetleri, 29 Eylül 2023 tarihinde Maristaeli Luni Üssü’nde gerçekleşen resmi bir törenle 56’ıncı ve son NH90 helikopterini teslim aldı. 

İtalyan Deniz Kuvvetleri, 2011 yılından bu yana 56 NH90 helikopteri edindi ve bunlar İtalya ve uluslararası operasyonlarda 35.000’den fazla uçuş saati kaydetti. Eski AB-212ASW helikopterlerinin yerini alan NH90 helikopterleri, Grottaglie, Luni ve Catania’daki üç ana üssünde görev yapmaktadır.

Bu helikopterler, arama kurtarma, tıbbi tahliye, felaket yardımı ve acil müdahale operasyonları dahil olmak üzere sivil nüfusu desteklemek için geniş bir görev yelpazesi sunmaktadır. Ayrıca, uluslararası görevlerde faaliyet gösteren İtalyan deniz birimleri tarafından korsanlıkla mücadele operasyonlarında sıkça kullanılmaktadır.

Yaklaşık 500’den fazla NH90 helikopteri 14 ülkeye satıldı. Ancak bazı ülkeler helikopterlerden tam olarak memnun değil. Avustralya’nın yakın zamanda yaşanan ölümcül bir olayın ardından MRH90 Taipan filosunu emekli etmeye karar verdi.Bazı Avrupa ülkeleride bu helikopterleri emekli etmeye hazırlanıyor. Fakat  İtalyan Ordusu ve Deniz Kuvvetleri gibi diğer operatörler helikopterlerinin herhangi bir özel sorunla karşılaşmadığını ve gelecek yıllarda bu türü kullanmayı dört gözle beklediklerini belirtiyorlar. Fransa ve İspanya  filolarını artırmak için yeni NH90 satın alıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here