Gazze Şeridi’ndeki Filistinli militanlar, güney İsrail’e benzeri görülmemiş bir sızma eylemi gerçekleştirdi. Hamas, Güney İsrail şehirlerine yoğun roket saldırıları düzenliyor. İsrail ve Gazze’de yüzlerce ölü bulunmaktadır. Gazze ve Lübnan sınırında gerilim giderek artıyor.

10:00 – İSARAİL-LÜBNAN SINIRINDA TANSİYON ARTIYOR: HİZBULLAH HAVAN SALIDIRISI DÜZENLEDİ 

Lübnan merkezli İran destekli Hizbullah örgütü, Gazze’nin bombalanmasının ardından Şebaa Çiftlikleri’ne havan saldırısı düzenledi. İsrail, bu saldırılara topçu ateşiyle yanıt verdi. Bu saldırılar, Netanyahu’nun tehditleri ve kara harekatının başlayacağı endişeleriyle aynı döneme denk geldi.

Sosyal medya videoları, İsrail’in kontrolündeki tartışmalı Şeba Çiftlikleri’nde Hizbullah’ın İsrail altyapısına yönelik havan saldırılarını gösteriyor. Tarafların yanı sıra Lübnan’daki BM barışı koruma birlikleri de karşılıklı yapılan saldırıları doğruladı.

FİLİSTİN SAĞLIK BAKANLIĞI: EN AZ 313 ÖLÜ, 2.000 KİŞİ YARALANDI

İsrail’in kuşatılmış Gazze’ye yönelik saldırıları giderek yoğunlaşıyor. Gazze’de yerel saatle 09:00’a kadar 10 ev yıkıldı. Hamas liderlerinin ikametleri ve ofisleri de hedef alındı. Yerel tanıklar, hedef alınan evlerden bazılarında sivil cesetler bulunduğunu söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları nedeniyle şu ana kadar en az 313 kişinin öldüğünü ve yaklaşık 2.000 kişinin yaralandığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı’na göre ölenler arasında 20 çocuk olduğunu belirtti.

İsrail medyası dünkü saldırıları sonrasında ölü sayısının 300 çıktığını, 1,590 kişinin yaralandığını bildirdi. Ölü sayının aratacağı belirtildi. İsrail askerlerinin yanı sıra düzinelerce sivilin de kaçırılıp Gazze’ye getirildiğine inanılıyor. Hamas rehine sayısının İsrail’in bildiğinden daha fazla olduğunu söylüyor.

İSRAİL, GAZZE’YE ELEKTRİK TEDARİKİNİ DURDURDU

İsrail’in elektrik kesintileri, Gazze’deki yaşamı olumsuz etkiliyor. Cumartesi gecesi, İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, İsrail’in Gazze’ye elektrik tedarikini durduracağını açıkladı.

Gazze’ye daha önce 120 megavatlık elektrik sağlandığını, şimdi elektriğin 20 megavata düştüğü bildirildi. Gazze’de elektrik, Filistin Otoritesi tarafından finanse edilen elektrik santrallerinden sağlanıyor. Bölge sakinleri, 12 saatte dört saat elektrik alabildiklerini söylüyor.

Hastaneler, İsrail’in devam eden hava saldırılarından kaynaklanan yaralı akışını tedavi etmeye çalışırken elektrik kesintileri, yaralıların tedavilerini daha da zorlaştırıyor. Hastaneler, jeneratörlerle enerji ihtiyacını karşılıyor, jeneratörler günde 48.000 litre yakıt tüketiyor.


7 EKİM 2023 CUMARTESİ

23:50- İSRAİL-HAMAS ARASINDAKİ GERGİNLİK TIRMANIYOR; ÖLÜ VE YARALI SAYISI HIZLA ARTIYOR

İsrail ile Hamas arasında yaşanan olaylarda İsrail tarafında en az 250 İsrailli öldü, 1450’den fazla kişi yaralandı. Filistin medyasına göre, Gazze Şeridi’ndeki hastaneler tarafından bu sabah itibarıyla kaydedilen bilgilere göre, 232 ölü ve 1,697 yaralı olduğu bildirildi.

Sabah 6’dan beri binlerce roket güney İsrail şehirlerine ve Kudüs’e kadar ulaştı. Aynı zamanda Filistinli teröristler ülkenin güneyine kara, deniz ve hava yoluyla sızdı.

Askeri yetkililer, Cumartesi öğleden sonra Hamas militanları tarafından Gazze Şeridi’nde “önemli miktarda” İsrailli sivil ve askerin rehin tutulduğunu doğruladı.

Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir akşam saatlerinde yürürlüğe girecek bir ulusal olağanüstü hal ilan etti. Ülke genelindeki tüm polis gönüllülerini seferberliğe çağırdı.

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, İsrail’in “kendisini ve halkını savunma hakkına sahip olduğunu” söyledi. Biden, ABD’nin İsrail’e desteğinin “sağlam ve tereddütsüz” olduğunu ifade etti.

“İsrail’e düşman olan herhangi bir taraf açısından bu saldırıları kullanma zamanı değildir” diyen Biden, “Dünyanın gözü üzerinizde” diye devam etti.

İsrail’in ihtiyacı olan her şeye sahip olması ve kendisini savunmaya devam edebilmesi için müttefiklerle görüşülmekte olduğunu kaydetti.


23:00 – NETANYAHU: HAMAS’I HER YERDE HEDEF ALACAĞIZ, GAZZE SAKİNLERİ HEDEFLERE YAKIN BÖLGELERİ TERK EDİN

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Cumartesi günü medyaya yaptığı açıklamada, Hamas’ın başlattığı zalim ve kötü bir savaşın ardından intikam alacaklarını ifade etti.

Netanyahu, “Bu savaşı kazanacağız, ancak bedeli ağır olacak. İsrail’e ve vatandaşlarına yaşattıkları kara gün için onlardan intikam alacağız,” şeklinde konuştu.

Netanyahu, Hamas’ı yok etmek amacıyla İsrail ordusunun “tüm gücünü” kullanacağına söz verdi.

Bugünkü olayların İsrail’de daha önce hiç yaşanmadığını belirten Netanyahu, “Bu bir daha asla yaşanmayacak,” dedi.

Netanyahu, İsrail’in Hamas’ı her yerde hedef alacağını ve onların saklandığı ve faaliyet gösterdiği yerleri harabe şehirlere döndüreceğini ifade etti.

Gazze sakinlerine uyarıda bulunan Netanyahu, sivillerin Hamas hedeflerine yakın bölgeleri terk etmelerini önerdi.

Başbakan, tutsakların refahından Hamas’ın sorumlu olduğunu belirtirken, İsrail’in bu tutsakların zarar görmesine yol açan herkesle hesaplaşacağını vurguladı.


20:55 – ROKET SALDIRISINDA 9 KİŞİ YARALANDI

Roket saldırısı sırasında Rishon Lezion, Tel Aviv, Bat Yam ve Yavne’de 9 kişi yaralandı.

Hamas roket saldırıları Tel Aviv, Rishon Lezion, Bat Yam ve Yavne’yi hedef aldı. Düşen Hamas roketleri en az dokuz sivilin yaralanmasına neden oldu. Hamas, Gazze Şeridi’nden Tel Aviv’e 150 roket fırlattığını iddia etti. İsrail’in itfaiye departmanı, bir roket saldırısının ardından Tel Aviv’deki bir binanın çöktüğünü bildirdi ve içinden iki yaralı kişi kurtarıldı.


19:30- DIŞİŞLERİ: SİVİL CAN KAYIPLARINI ŞİDDETLE KINIYORUZ

Dışişleri Bakanlığı, İzzeddin Kassam Tugayları’nın Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı saldırılara ilişkin, “Bölgede sükunetin bir an önce tesis edilmesine büyük önem veriyor, sivil can kayıplarını şiddetle kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, İsrail-Filistin bağlamında yaşanan son gelişmeler hakkında yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, İsrail ve Filistin’de yaşanan şiddet ve gerilimin derin bir endişeyle karşılandığı kaydedildi.

“Bölgede sükunetin bir an önce yeniden tesis edilmesine büyük önem veriyor, sivil can kayıplarını şiddetle kınıyoruz.” ifadesi kullanılan açıklama, şöyle devam etti:

“Şiddet eylemlerinin ve buna bağlı tırmanmaların kimseye bir fayda sağlamayacağını vurguluyor, tarafları itidalle hareket etmeye ve fevri adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz.”

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Söz konusu gelişmelerin daha fazla tırmanmadan ve daha geniş bir alana yayılmadan kontrol altına alınabilmesini teminen, Türkiye olarak elimizden gelen katkıyı sağlamaya daima hazırız. Bu doğrultuda, ilgili taraflarla temaslarımızı yoğun şekilde sürdürüyoruz.

Bu üzücü gelişmeler, iki devletli çözüm vizyonunun önemini bir kez daha göstermektedir. Tarafları, güç kullanmaktan vazgeçerek, bu vizyon doğrultusunda, daha fazla gecikmeksizin kalıcı çözüm için çalışmaya davet ediyoruz.”


17:20 – İSRAİL DONANMASI: İKİ LASTİK BOT VE EK TEKNE ENGELLENDİ

İsrail Donanması, bu sabah İsrail’e sızmaya çalışan onlarca Filistinli militanın etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

İsrail ordusu, deniz unsurlarının takip ettiği militanların imha edildiğini gösteren görüntüleri yayınladı. Çatışmada ‘iki lastik bot ve iki ek tekne engellendi’ ifadesi kullanıldı.


17:00 – İSRAİL MEDYASI: ÖLÜ SAYISI 100’ÜN ÜZERİNDE

İsrail Medyası, Hamas terör örgütünün İsrail’e düzenlediği saldırılar sonucu ölü sayısının 100’ün üzerinde olduğunu bildirdi. Bu sayının artmaya devam edeceği kesin gibi görünüyor.

Saldırılarda 800’den fazla kişi yaralandı; bu yaralanmalardan bazıları, Hamas militanlarının İsrail’e sızarak askerlere ve sivillere saldırdığı olayları içeriyor. Diğerleri ise roket saldırılarının sonucunda yaralandı.


16:30- İSRAİL ACİL SERVİSİ: EN AZ 40 ŞİŞİ ÖLDÜ VE 740 KİŞİ YARALANDI; FİLİSTİN MEDYASI: 198 ÖLÜ 1000’DEN FAZLA YARALI

Filistin medyası, #Gazze Şeridi’ndeki hastaneler tarafından bu sabah itibarıyla kaydedilen bilgilere göre, en az 198 ölü ve yaklaşık 1.000’den fazla yaralı olduğunu bildirdi. Ölü ve yaralılar, İsrail askerleri tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarının ve güney #İsrail‘deki çatışmaların hedefi olduğu tahmin ediliyor.

İsrail Acil Servisi, Hamas terör grubunun saldırısından bu yana en az 40 kişinin öldüğünü ve 740 kişinin yaralandığını açıkladı.


14-21 – GAZZE ŞERİDİNDEKİ SINIR ÇİTLERİ BULDOZERLER İLE YIKILDI

İsrail medyası, sabahın erken saatlerinde kaydedilen görüntülerde bir buldozerin İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki sınır çitini yıktığını gösteriyor. Onlarca silahlı militanın İsrail’e geçtiği bildiriliyor. Hamas’ın açıklamasına göre 57 İsrailli’nin esir alındığını açıkladı.

Hamas örgütü, bu sabah Gazze Şeridi sınırındaki bir askeri üssü hedef alan bir saldırı sırasında İsrail askerini esir aldığını gösteren görüntüleri yayınladı. Hamas’ın açıklamasına göre 57 İsrailli’nin esir alındığını açıkladı. Online dolaşan videolarda, Hamas örgütü tarafından rehin alındığı iddia edilen İsrailli sivilleri gösterdi.

İsrail, iddialar konusunda henüz bir açıklama yapmadı.


12:50İSRAİL ACİL SERVİSİ: EN AN 22 ÖLÜ, ÖLÜ SAYISININ ARTMASI BEKLENİYOR

İsrail Acil Servisi’nin Hamas örgütünün büyük saldırısının başlamasından bu yana en az 22 kişinin öldüğünü bildirdi.  

İsrail medyası, Hamas militanlarının ülkenin güneyinde birçok kasabaya  sızdığını merkeze ve güneye binlerce roket ateşlendiğini belirtti.

Saldırı, yaklaşık olarak saat 06:30’dan beri devam ediyor.

Ölü sayısının artması bekleniyor.


İSRAİL ORDUSU SÖCÜSÜ: IDF SAVAŞ HALİNİ İLAN ETTİ

İsrail Ordusu sözcüsü Tümamiral Daniel Hagari, Hamas’ın sürpriz saldırısı sonrasında İsrail’in ‘savaş halinde’ olduğunu söyledi. Hagari, canlı video açıklamasında, ‘IDF savaş halini ilan etti. Biz savaş halindeyiz.’ dedi.

2000’den fazla roket ateşlendiğini belirten Hagari, ‘Teröristler sızdı ve hala İsrail topraklarında bulunuyor,’ dedi.

‘İsrail Ordusu geniş çaplı bir çağrı başlattı. Hava Kuvveti de Gazze’yi vuruyor,’ diye ekledi.”


NETANYAHU: SAVAŞTAYIZ

Başbakan Benjamin Netanyahu 7 Ekim’de açıklama yapıyor. Kaynak:Ekran görüntüsü)

Başbakan Benjamin Netanyahu, Hamas terör örgütünün gerçekleştirdiği büyük saldırı hakkında ilk kamu açıklamasını yaptı. Netanyahu, “Savaştayız” ve “kazanacağız” dedi.

Netanyahu, “Düşman, daha önce hiç bilmedikleri bir bedel ödeyecek” dedi.

Açıklama, Gazze merkezli Hamas militanlarının saldırısının başlamasından yaklaşık beş saat sonra yapıldı. Güney kasabalarına sızan militanlar ve ülkenin ortasına ve güneyine binlerce roketin ateşlendiği haberleri bulunuyor. Birçok ölü ve yaklaşık 300 yaralı olduğu bildiriliyor.


HAMAS, AKSA TUFANI OPERASYONU BAŞLATTIK

#Hamas açıklamasında, İsrail’e 5,000 roketin fırlatıldığını ve “El-Aksa Tufanı Operasyonu“nu başlattığını belirtti. İsrail ayrıca Gazze’den bir sızma yaşandığını bildirdi.

Kudüs ve çevresindeki kasabalarda sirenler çalıyor. Hamas sabahın erken saatlerinde başlattığı roket saldırıları devam ediyor. Sakinler, en az bir roket patlaması veya Iron Dome’un bir füzeyi engellemesi sesini duyduklarını bildiriyorlar.

İsrail Savunma Kuvvetleri (#IDF), Gazze Şeridi’nden gelen yoğun roket saldırısı ve Hamas militanlarının İsrail’e sızmasının ardından savaşa hazırlık durumu ilan ettiğini açıkladı.

#Hamas militanları Güney şehri #Sderot‘a sızmasının ardından birçok yaralı var. Ülkeye kaç militanın sızdığı belirsiz.Çatışmalar devam ediyor. Açık kaynaklar bu şok baskınlarda sivil kayıpların yüzlerce olabileceği belirtiyor. Bunun içine İsrail askerleri ve polis memurları dahil değil.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hamas’ın İsrail’e sürpriz bir saldırısının ardından yedek askerlerin geniş çaplı çağrısını onayladı.Çağrılacak yedek asker sayısı, askeri ihtiyaçlara bağlı olarak belirlenecek.

Hamas militanlar Gazze’den İsrail’e sızdığını gösteren görüntüleri yayınlıyor.Görüntü ve fotoğraflarda Hamas militanları Gazze sınırındaki bir İsrail askeri karakoluna baskın yaptığını gösteriyor.Ayrıca sınır bölgesinde bir İsrail Merkava IV tankının imha edildiği gösteriliyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here