ABD Savunma Bakanlığı (PENTAGON) 3’üncü parti 375 adet F-35 Müşterek Taarruz Uçağı alımı için Lockheed Martin ile anlaşmaya vardığını açıkladı.

Pentagon’un silah alımından sorumlu yetkilisi  William LaPlante, ” Departman ve Lockheed Martin’in 375 uçaklık bir sonraki F-35 lot alımı için anlaşmaya vardığını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Reuters, varılan prensip anlaşmasına rağmen ihale bedelinin henüz kesinleşmediğini aktardı. Bu nedenle jetlerin birim fiyatının da henüz belirsiz olduğunu belirten ajans, ihalenin resmen verildiğine dair yazılı anlaşmanın önümüzdeki haftalarda imzalanmasının beklendiğini bildirdi.

Farnborough Air Show’a katılan Lockheed yöneticisi, başlangıçta anlaşmanın 384 uçak için olduğunu söyledi.

Reuters’in haberine göre, anlaşmanın yaklaşık 30 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Pentagona, ABD Kongresi’nin 2023 mali yılı bütçesinde yapabileceği ayarlamalara ya da uluslararası ortaklardan gelebilecek taleplere” göre değişiklik gösterebileceğini açıkladı.

Pentagon’un bir önceki toplu siparişi 2019 yılında gerçekleşmişti. Toplam 478 adet F-35 üretimi için varılan anlaşmanın bedeli 34 milyar dolardı.

Lockheed Martin firması F-35A’nın ilk kez teslimata hazır hâle geldiği 2007 yılındaki birim maliyeti 221 milyon dolar olarak açıklamıştı. İlerleyen yıllarda üretim miktarının ve teknik bilgi birikiminin artması fiyatın 79 milyon dolara kadar düşen F-35 uçakları, son dönemde pandeminin devam eden etkileriyle F-35 üretiminin yavaşlaması, ABD’de rekor seviyedeki enflasyonun birim fiyatları yukarı çekmesi gibi sebeplerden dolayı F-35’lerin fiyatlarının artması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here