Polonya’nın Orka denizaltı programına ilgi duyan Asya ve Avrupa firmalarının bazıları DSEI 2023 fuarında ürünlerini sergiliyor.

Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Temmuz ayında Savunma Malzeme Ajansı’nın Orka denizaltı programı kapsamında teklifleri toplamak için bir pazar danışma sürecini başlattığını duyurdu.

Ajansın sözcüsü Albay Grzegorz Polak, yerel haber ajansı PAP’a verdiği demeçte, “Projeye Avrupa ülkeleri, İspanya, Fransa, Almanya, Birleşik Krallık ve İtalya’nın yanı sıra Kore Cumhuriyeti de dahil olmak üzere 11 kurumun başvurduğunu” belirtti.

Alman denizaltı üreticisi ThyssenKrupp Marine Systems’den bir yönetici, “Polonya’nın Baltık Denizi için uygun bir denizaltı aradığını” öne sürdü. Yöneticiye göre, “Teklifimiz HDW sınıfı denizaltıları içeriyor, Baltık Denizi operasyonları için tasarlanmış olan Type 212A, Type 214’ün ihracat varyantı veya Alman Donanması ve Norveç Kraliyet Donanması tarafından sipariş edilen Type 212 CD denizaltılar olabilir.” dedi.

Bakanlık başvuruları analiz ederken, yerel medya kuruluşu Defence24 haberinde katılımcıların arasında Fransa’nın Naval Group, İtalya’nın Fincantieri, İspanya’nın Navantia, Güney Kore’nin Hanwha ve Hyundai şirketleri, İsveç’in Saab ve Birleşik Krallık’ın Babcock’un da bulunduğunu bildirdi.

Polonya Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetleri’nin yeteneklerini güçlendirmek amacıyla aktif bir şekilde tedarik çalışmalarını sürdürüyor. Yerel analistler, yeni gemi ve donanım alımlarına hız verilmezse, Deniz Kuvvetleri’nin Baltık Denizi’nde operasyonel etkinliğinin azalabileceği konusunda uyarıyorlar.

Polonya, mevcut denizaltılarının yaklaşık 50 yıl önce göreve alındığı ve artık görevlerini yerine getiremez hale geldiği göz önüne alındığında, üç yeni denizaltı satın alma planları yapıyor.

Savunma Bakanlığı, mevcut Kobben sınıfı denizaltılardan ikisini yeniden modernize ederek bu denizaltıların savaş kabiliyetlerini uzatmayı hedefliyor. Denizaltı tedariki, Orka programı çerçevesinde yaklaşık olarak 10 milyar zloty veya 2.8 milyar dolar değerinde tahmin ediliyor.

Polonya’nın savunma devi PGZ, seçilen yabancı tedarikçi ile işbirliği yapmayı planlıyor ve denizaltı bakımı ve modernizasyonu için bir tersane satın alma adımları atmış durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here