ABD Dışişleri Bakanlığı, Polonya’ya toplam değeri 12 milyar dolar olan askeri malzeme satışını onayladı. Bu malzeme arasında 96 AH-64E Apache saldırı helikopteri ve askeri teçhizat bulunmaktadır.

Bu karar, Polonya Milli Savunma Bakanlığı’nın yaklaşık bir yıl önce Boeing tarafından üretilen bu helikopterleri silahlı kuvvetleri için satın almak amacıyla ABD hükümetine bir talep mektubu gönderdikten sonra alındı.

Dışişleri Bakanlığı, helikopterlerin teslimatına yönelik zaman çizelgesini veya bu helikopterlerin ne zaman teslim edilebileceğine dair bir açıklama yapmadı. Varşova daha önce, Washington ile sekiz AH-64E Apache saldırı helikopteri alımı için anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

Bugünkü Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı web sitesinde yayınlanan duyuru, nihai satışı temsil etmemektedir. Yabancı Askeri Satış (FMS) duyuruları yürütme organı tarafından onaylanmış ve Kongre tarafından gözden geçirilmek üzere hazırlanmıştır.

Kongre’nin onayına bağlı olarak, Apache helikopterlerinin satışına ek olarak, 210 adet T700-GE 701D motor, 97 adet AN/ASQ-170 Modernize Edilmiş Hedef Tespit ve Belirleme Görüş sistemleri, AN/AAR-11 Modernize Edilmiş Pilot Gece Görüş Sensörleri M-TADS/PNVS, ayrıca ateş kontrol radarları ve Ortak Füze Uyarı Sistemleri bulunmaktadır.

Ayrıca, 1,844 adet Hellfire füzesi ve 96 adet eğitim füzesi, 460 Hava-Kara Ortak Füze (JAGM), 508 adet Stinger 92K Blok I füzesi ve 7,650 adet Gelişmiş Hassas Vuruş Silah Sistemi II de içermektedir.

Duyuruda, “Polonya’nın mevcut ve gelecekteki tehditlerle başa çıkma yeteneğini geliştirerek, düşmanları caydırma ve NATO operasyonlarına katılma kapasitesine sahip bir güç olacağı” ifade edilmektedir.

İlk helikopterlerin 18. Mekanize Tugay’a Abrams tanklarıyla birlikte konuşlandırılacağını belirten Başbakan Yardımcısı ve Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, “Bu helikopterler Abrams tanklarıyla harika bir uyum içinde çalışıyorlar ve bir araya geldiklerinde büyük bir güç oluşturuyorlar, direnç gösteriyorlar… onları rakiplerimizi caydırmak için kullanmak istiyoruz” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı Şubat ayında istilası, Polonya liderlerini ülkelerini olası bir saldırıya karşı savunmada güçlendirmek amacıyla savunma bütçelerini ikiye katlamaya yöneltti.

Nisan ayında Polonya, ABD’den 250 adet M1A2 Abrams SEPv3 tankı satın almak için yaklaşık 4.75 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Ardından Ocak ayında belirli bir miktar ek tank için 1.4 milyar dolar değerinde bir anlaşma daha yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here