Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden önce Ukraynalı yetkililer uzayı “ulusal savunma” için o kadar kritik önemde görmüyorlardı. Rusya işgale başladığını  neler olduğunu dünyaya göstermek için tamamen Batılı ortaklara ve Maxar gibi firmaların ticari görüntülerine güveniyordu.

Uzay İnovasyon Zirvesi’nde konuşan Eski Ukrayna Uzay Ajansı Başkanı Volodymyr Usov bu konuda çıkardığımı ilk ders, “Bağımsız olduğunu iddia eden her ulusun kendi görüntü kaynaklarına  sahip olması gerektiğini söyledi. Usov, ortaklıklar yardımcı olsa da, “uydu görüntülerine biraz özerk erişiminiz olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

İkinci ders esnek uydu tabanlı iletişim ihtiyacı olduğunu vurgulayan Usov, “Rusya iletişim hatlarını kesmeye başlayınca, Elon Musk’ın Starlink terminalleri boşlukları doldurdu.” dedi. 

Usov, “ savaş koşulları altındayken ilk düşen şeyin geleneksel kablolu internet olduğunu gördük. İnsanları birbirine bağlamak için tek seçenek Starlink’ti” ifadelerini kullandı.

İletişim hatları alt yapısını yörüngede tutmak daha sürdürülebilir olduğunu belirten  Usov, “elbette teorik olarak uydular düşürülebilir, ancak bunu yapmak yerdeki istasyonları imha etmekten zor olacaktır.” dedi.

Usov, uyduların  yörüngeye ulaşması için uzaya özerk erişime ihtiyacımız var.  Uzaya otonom erişimde yer altyapısına bağlıdır. Bunun düşmanlar tarafında rahatlıkla tespit edilebileceğini söyledi. 

Virgin Orbit uçağı veya Northrop Grumman’ın Pegasus Roketi gibi havadan fırlatma imkanı  olan platformları bir uyduyu havaya çıkarmak için kullanabileceğini belirten Usov, düşük Dünya yörüngesine yerleştirmek için ideal platformlar, böylece fırlatmanın  düşmanlardan gizlenebileceğini söyledi.

Usov, son kritik ders olarak, uydu görüntülerine erişim olmadan Ukrayna’nın iddia ettiği savaş suçlarını kanıtlamasının imkansız olduğunu belirtti. 

Usov, Ukrayna savaşı Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin sanıkları yargılamak için uydu görüntülerine güvendiği ilk savaş olacağını söyledi.

Ukrayna işgali ile tamamen farklı bir tablo gördüklerini belirten Usov, “ Askeri istihbarat, savaş alanını planlamak ve organize etmek, Rus ordusu tarafından yapılan vahşeti kayıt altınan almak için yüksek hassasiyetli uzaktan algılama hizmetlerine sahip olmamız gerektiğini düşünüyorum. “ dedi.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here