İran’ın Rusya’ya, Ukrayna savaşında kullanılmak üzere, bazıları muharebe kabiliyetine de sahip yüzlerce insansız hava aracı (İHA) vermeyi planladığı bildirildi. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenli Danışmanı Jake Sullivan, İran’ın Rusya’ya, Ukrayna savaşında kullanılmak üzere, bazıları muharebe kabiliyetine de sahip yüzlerce insansız hava aracı (İHA) vermeyi planladığını söyledi. Sullivan, “ABD’nin aldığı bilgiler, İran’ın Rus güçlerini İHA’lar konusunda eğitmeye hazırlandığını gösteriyor” dedi. 

Sullivan İran’ın İHA’ları teslim edip etmediğinin ise net olmadığını belirtti.

“ABD’nin Ukrayna’yı etkin şekilde savunmaya” devam edeceğini vurgulayan Sullivan’a göre, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki saldırısı “silahlarının sürdürülebilirliğini tehlikeye attı”. Sullivan, bu görüşünü Amerikan istihbaratına dayandırdı.

Sullivan, İran İHA’larının ise daha önce Suudi Arabistan’a yönelik saldırılarda Yemen’deki isyancı Husiler tarafından kullanıldığına dikkat çekti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenli Danışmanı bu açıklamaları, ABD Başkanı Joe Biden’ın bu hafta İsrail ve Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaret öncesi yaptı. İki ülke de Rusya’ya, Ukrayna’nın işgali nedeniyle konulan ambargolara destek vermedi.

İran yakın zamanda Venezüella’ya insansız hava araçları (İHA) ihraç ettmişti. İHA’ların Tacikistan’daki bir fabrikada da yapıldığını açıkladı.

Uzmanlar İran’ın Rusya’ya, Ukrayna savaşında kullanılmak üzere İHA vermesi haberinin zamanlamasına dikkat çekerek, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail ve Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaret esnasında gündeme geldiğini belirtiyor.

İran İHA’ları İsrail ve Suudi Arabistan’a ciddi tehdit olmaya devam ediyor. İran, insansız hava araçları Umman Körfezi’ndeki gemilere karşı ve ABD savaş gemilerini taciz etmek için de kullanıldı. Ayrıca İHA’lar Kuzey Irak’ta Kürt yönetimi bölgesinde bulunan ABD güçlerinide hedef aldı.

İran’ın bölgesel bir insansız hava aracı (İHA) gücü olduğu gerçeği çok açık.

Ukrayna, Rusya’nın mühimmat depolarını hedef alarak topçu avantajını kırmaya çalışıyor

Ukrayna batı müttefiklerinden aldığı gelişmiş topçu ve roket sistemlerini  Rusya’nın önemli askeri altyapısını ortadan kaldırmak için kullanmaya başladı. 

Son dört hafta içinde, Rus işgali altındaki Donbas ve Ukrayna’nın güneyindeki yaklaşık 20 Rus mühimmat deposu vuruldu.

Rusya, Ukrayna’nın doğu bölgesi Donbas’ta yavaş ama istikrarlı ilerleyişini sürdürürken, Ukrayna ordusu Rusya’nın ezici topçu gücünü baltalamak ve işgal altındaki topraklardaki lojistiğini bozmak için çalışıyor.

Ukrayna Kuvvetleri ABD tarafından sağlanan dört M142 Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemin (HIMARS) kullanmaya başlamasıyla Rus komuta merkezlerine yönelik yıkıcı saldırılar daha sıklaştı.

İşgal altındaki Luhansk Oblastı’ndaki Khrustalniy (eski adıyla Krasniy Luch) kenti yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi. Patlamalar günlerce devam etti,  Uydu görüntülerinde patlamalar merkez üssünün etrafında yaklaşık 500 metrelik bir yıkım bölgesi oluşturdu. İmha edilen site, 2014 yılında Rus güçlerinin bölgeyi işgal etmesinden sonra inşa edilen Rusya’nın en büyük mühimmat depolarından biriydi. 

Ukrayna ordusu, 2 Temmuzda  Luhansk Oblastı’ndaki Popasna şehrinde, Bakhmut yakınlarında Rus birliklerini tedarik etmek için kullanılan başka bir büyük depoda büyük bir patlamayı gösteren bir video yayınladı.

Rus mühimmat üssü olarak kullanılan büyük bir kamyon tamirhanesi olan Kamaz Center’da 5 Temmuz’da başka bir saldırıda vuruldu. Makiivka kentindeki Techsnab sanayi üssü de 6 Temmuz’da yok edildi ve büyük miktarda depolanmış mühimmat patladı.

Ukrayna’nın güneyindeki Kherson Oblastı’ndaki Rusya’nın kilit üslerinden biri olan Nova Kakhovka’daki bir depoyu imha edildi.  Aynı gün, işgal altındaki Kherson’da, şehrin merkez tren istasyonuna yakın bir başka büyük depo da vuruldu.

HIMARS tarafından gerçekleştirilen bir başka saldırıda, Ukrayna’nın güneyindeki önemli bir Rus lojistik merkezi olan Zaporizhzhia Oblastı’ndaki Melitopol’deki dört Rus askeri üssünden birini imha edildi.

Ukrayna Kuvvetleri kilit nokta Lysychansk’tan geri çekildi

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, ordunun Pazar günü Lysychansk ve yakınlardaki bir dizi kasabayı ele geçirdiğini bildirdi.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı Pazar günü Twitter üzerinden  yaptığı açıklamada, “Lysychansk çevresindeki  yoğun çatışmaların ardından Ukrayna Savunma Kuvvetleri  mevzilerinden ve hatlarından çekilmek zorunda kaldı.” ifadelerini kullandı.

Duyuruya, ” Lysychansk’a geri döneceğiz” yazan bir fotoğraf eşlik etti. 

Lysychansk’ın düşüşü Rusya’yı Donbas bölgesini ele geçirme hedefine daha da yaklaştırıyor.

Rusya destekli  Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin (LPR) lideri Leonid Pasechnik, Luhansk bölgesinin “kurtarıldığını” ilan etti.

Sosyal medya coğrafi konumu belli görüntülerde, Rus kuvvetleri Lysychansk’nın kuzey ve güneydoğu mahallelerinde rastgele dolaştığını gösteriyor. 

Savaş Araştırmaları Enstitüsü açıklamasında, Rus kuvvetleri önümüzdeki günlerde Luhansk Oblastı’nın geri kalan bölgelerinde  kontrolu kuracağını belirtti. 

Ukrayna kuvvetlerinin  Siversk’e çekilmesi kuşatma riskini azalttı, Slovyansk’tan Bakhmut’a E40 otoyolunun yakınındaki bir hatta çekilme devam edebilir.

Ukrayna-Rusya savaşındaki son durum

Güney Harkov, Donetsk, Luhansk Oblastları  

Rus Kuvvetleri Ukrayna lojistik yollarını kesmek amacıyla Lysychansk’ın güney ve güneybatısındaki yerleşim yerlerinde taarruz operasyonları yürütmeye devam ediyor. 

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetlerinin Lysychansk Jelatin Fabrikası’nı ele geçirdiğini iddia etti. Ancak Ukraynalı yetkililer, Ukrayna kuvvetlerinin tesise karşı  gerçekleştirilen Rus keşif harekatını  püskürttüğünü belirtti.

Luhansk Halk Cumhuriyeti (LNR) Rusya Büyükelçisi Rodion Miroshnik, Rus kuvvetleri şehrin kuzeydoğu kesiminde yer alan Lysychansk helikopter pisti alanında Synetskyi’den bir köprü başı kurduğunu ve şehir merkezine güneybatıdan  ilerlemeye başladığını iddia etti.

Rus elçi, Rus kuvvetleri şehrin güneydoğu kesimindeki Lysychansk Kauçuk Fabrikası yakınlarında operasyon düzenlediğini iddia etti. Rus kaynakları, Kreminna yakınlarında bir Rus Birliğinin nehri başarıyla geçtiğini bildiriyor. Fakat bağımsız kaynaklar bu bilgileri doğrulamadı. 

Rus Kuvvetleri Bakhmut-Lysychansk T1302 karayolu boyunca topçu ateşi ve hava saldırılarıyla Ukrayna iletişim hatlarını kesmeye çalışıyor. Fakat 1 Temmuz itibariyle yolu tamamen kesmiş durumda değil. Ukraynalı yetkililer karayolu boyunca yerleşim yerlerindeki Ukrayna direnişi nedeniyle T1302’ye karadan ulaşamadığını bildirdi. Rus Wagner Grubu güçlerinin Bakhmut yönünde Ukrayna savunmasını kırmaya çalıştığıda iddia edildi. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetleri Pokrovske’ye doğru ilerlemeyi desteklemek için taktik pozisyonlarını iyileştirmeye çalıştıklarını ve Pokrovske ve Klynove’ye hava saldırıları düzenlediğini bildirdi.

Rus kuvvetleri 1 Temmuz itibariyle Slovyansk’ın kuzeyinde taarruz operasyonları yürütmedi. Bunun yerine birlikleri yeniden gruplandırmaya, topçu ateşini sürdürmeye ve taktik konumlarını iyileştirmeye odaklandı.

Harkov Oblast İdaresi Başkanı Oleg Synegubov, muhtemelen  Rus kuvvetleri Slovyansk’a yönelik yeni bir taarruza başlamak amacıyla birlikleri takviye ettiğini belirtti.

Açık istihbarata yansımış coğrafi olarak belirlenmiş görüntülerde, Ukrayna kuvvetleri İzyum’un 22 km kuzeyinde bulunan Rus lojistik yolunun bitişiğindeki Kunie yakınlarındaki  Rus Hava Kuvvetleri bakım üssüne saldırdığını gösteriyor. 

HARKOV

Rus Kuvvetleri 1 Temmuz itibariyle Harkov şehri çevresindeki Ukrayna mevzilerini bombalamaya devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetleri daha önce işgal edilen mevzileri savunmak ve sistematik topçu ateşini sürdürmek için Batı Askeri Bölgesi (KİS) birimlerini Harkov Şehri çevresinde yoğunlaştırdığını bildirdi. 

Ukrayna Genelkurmayı, Rus kuvvetleri bölgedeki Ukrayna karşı saldırılarını bastırmak amacıyla Harkov şehrinin yaklaşık 55 km güneydoğusundaki Mospanove’ye hava saldırısı düzenlediğini de sözlerine ekledi.

GÜNEY EKSENİ

Ukrayna kuvvetleri, Dnipro Nehri’nin batısındaki birçok cephede Rus mevzilerine saldırmaya devam ediyor. Herson  bölgesinde önemli kazanımlar elde etti. Ukraynalılar, bölgesel başkent Herson şehrinin dışındaki Rusların dış çevre savunmasını kırdı ve birkaç kasaba ve köyü geri aldı.

Rus kuvvetleri Güney Ekseni boyunca topçu ve füze saldırıları düzenledi. Ukrayna’nın Güney Harekat Komutanlığı,  Rus Tu-22 uçakları  Odesa Oblastı’nın Bilhorod-Dnistrovsky ilçesine bağlı Serhiivka tatil köyüne üç adet Kh-22 seyir füzesi fırlattığını bildirdi. Saldırıda 16 kişi hayatını kaybetti, 38 kişi yaralandı. 

Rus kuvvetleri ayrıca Kherson, Mykolaiv, Zaporijya ve Dnipropetrovsk Oblastlarının çeşitli bölgelerine topçu saldırıları düzenledi. Mykolaiv Oblast İdaresi Başkanı Vitaly Kim, Rus kuvvetleri Mykolaiv Oblast’a 12 füze ateşlediğini bildirdi.

Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov, Rus işgalci unsurları yanı sıra Suriye birlikleri Melitopol’da konuşlandığını iddia etti.  bu da Rus yetkilileri yabancı savaş rezervlerinden yararlanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Rus kuvvetleri Zmeynıy (Yılan) adasından geri çekildi

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rus ordusu iyi niyet göstergesi olarak Zmeynıy Adası’ndaki garnizonunu geri çekti.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, iyi niyet göstergesi olarak Rus ordusunun Zmeynıy Adası’ndaki askerlerini çektiği duyuruldu.

Açıklamada, “Rusya böylece uluslararası topluma BM’nin Ukrayna’dan tarım ürünleri sevkiyatını organize etmek için ortaya koyduğu çabalara engel olmadığını göstermiştir” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlığa göre bu adım Kiev yönetiminin, ‘Rus ordusunun kontrolü’ nedeniyle tahıl sevkiyatının mümkün olmadığı bahanesinin arkasına saklanarak gıda krizi üzerinden spekülasyon yapmasını engelleyecek.

Ukrayna ordusu, Rus kuvvetlerinin Yılan Adası’nı terk ettiğini söyledi.

Ukrayna’nın “Güney” Operasyonel Komutanlığı, 30 Haziran’da Rus birliklerinin “garnizon kalıntılarını aceleyle tahliye ettiğini” ve Ukrayna kuvvetleri tarafından gece saldırıya uğradıktan sonra “muhtemelen adayı terk ettiğini” bildirdi.

“Dün gece, roket ve topçu birliklerimizin Yılan Adası’na saldırmasıyla askeri harekatın bir başka aşaması başarıyla tamamlandığını belirten komutanlık, ‘‘düşman garnizondan geriye kalanları iki yüksek sürat teknesi ile alelacele adayı tahliye etti.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı General Valery Zaluzhnyi, ” topçu, füze ve hava saldırılarımızın ateşine dayanamayan işgalciler Yılan Adası’nı terk etti” dedi. Valery Zaluzhnyi, müttefiklerden alınan silahlarla birlikte Ukraynalı Bohdana kundağı motorlu topçu sisteminin adanın kurtuluşunda önemli bir rol oynadığını da kaydetti.

155 mm 2S22 Bohdana Kundağı Motorlu Obüs (KMT), Ukrayna’nın NATO standardı 155 mm topçu kalibresine sahip ilk yerli kundağı motorlu obüsü olarak kabul ediliyor.

General Valery Zaluzhnyi, ” Adanın kurtuluşunda önemli bir rol oynayan Ukraynalı Bohdana kundağı motorlu obüsün tasarımcılarına ve üreticilerine teşekkür etti. Ayrıca Ukrayna’nın savunmasına yardımcı olan adanın kurtarılmasında sağlanan araç gereç içinde müttefiklere teşekkür etti.

Türkiye Baykar firması tarafından sağlanan Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı adadaki hedefleri tespitinde Ukrayna topçu biriliklerine destek sağladığı belirtiyor.

Güney Operasyon Komutanlığı tarafından 30 Haziran’da yayınlanan bir fotoğrafta, Ukrayna kuvvetlerinin sayısız saldırısının ardından Rus birliklerinin terk ettiği Karadeniz’deki Yılan Adası üzerinde duman görülüyor.

Yılan Adası, Ukrayna için olduğu kadar Rusya için de stratejik olarak önemli bir nokta, çünkü Ukrayna’ya giden tüm ticaret yollarının kontrolünü sağlıyor. Aslında güney Ukrayna’daki hava sahası üzerinde kontrol etkisi bulunuyor.

Rus kuvvetleri Severodonetsk şehrini ele geçirdi

Ukrayna’nın Luhansk Bölge Askeri Yönetimi Başkanı Sergey Gayday, bir Rus kuşatmasına maruz kalmamaları için Ukrayna güçlerine Severodonetsk’ten çıkma emri verildiğini söyledi.

Severodonetsk Bölgesel Askeri İdare Başkanı Roman Vlasenko, 24 Haziran itibariyle Severodonetsk’te birkaç Ukraynalı birliğin kaldığını, ancak Ukrayna kuvvetlerinin “birkaç gün içinde” tam geri çekilmeyi tamamlayacağını belirtti.

Rus kuvvetleri 13 Mart’tan bu yana Severodonetsk’i ele geçirmeye çalışıyordu.  Rus güçleri üç aylık sürede önmeli oranda ekipman ve asker kaybı yaşadı.

Muhtemelen Ukrayna kuvvetleri  Lysychansk çevresinde savunmaları sürdürecek ve Severodonetsk’in düşmesinden sonra Rus birlikleri yıpratmaya devam edecek.

Severodonetsk’teki Rus kuvvetleri doğudan nehir geçişlerini tamamlaması için zamana ihtiyacı var. Luhansk Halk Cumhuriyeti (LNR) Başkanı Leonid Pasechnik, Rus kuvvetleri Ukrayna kara iletişim hatlarını tamamen engelledikten sonraki iki veya üç gün içinde Lysychansk’ı tamamen kuşatacağını iddia etti. 

Rus kuvvetleri, 24 Haziran’da  Hirske’yi geçerek Hirske-Lysychansk otoyolu boyunca Ukrayna iletişim hatlarını kesmeyi başardı. Rus kuvvetleri Lysychansk’ı tamamen izole etmek için Bakhmut ve Siversk’ten Ukrayna lojistik yollarını kesmesi gerekecek.

KİEV’E BÜYÜK FÜZE SALDIRISI

Almanya’daki G7 zirvesi yapıldığı saatlerde Rusya Kiev’in Schevchenkivskyi bölgesine büyük bir füze saldırısı düzenledi. Nisan ayının sonundan bu yana Kiev’e yapılan  ilk büyük füze  saldırı oldu.

Ukrayna hükümet kaynakları, Rus kuvvetleri Hazar Denizi üzerinden TU-95 ve TU-160 bombardıman uçaklarından ateşlenen Kh-101 / Kh-102 (ALCM)füzeleri kullanarak Shevchenkivskyi bölgesindeki altyapıyı hedef aldığı belirtti.

Açık kaynaklı istihbarata göre saldırı Artem State Anonim Şirketi’nin çevresi hedef aldığı belirttildi. Ukraynalı şirket havadan havaya füze, hava güdümlü füze eğitim ve bakım sistemleri, tanksavar güdümlü füzeler üretiyor. 

Rus kuvvetleri saldırıda kullanılan füzeleri maksimum mesafeden ateşlediği, bu sebepten dolayı GPS ve radar korelasyonu bozulduğundan füzelerin altyapıları vurduğu öne sürüldü.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI YENİ KOMUTANLARI AÇIKLADI 

Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna’daki “merkez” ve “güney”  kuvvetleri komutanlarını açıkladı. Bakanlık sözcüsü Igor Konashenkov 24 Haziran’da yaptığı açıklamada  Merkez Askeri Bölge Komutanı olarak General Alexander Lapin olduğunu açıkladı. Merkez kuvvetleri Lysychansk’a (ve muhtemelen Severodonetsk’e) yönelik operasyonlardan sorumlu.Konashenkov, Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri Komutanı General Sergei Surovikin’in “güney” kuvvetleri komuta ettiğini söyledi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Rus komutanlığı  Ukrayna’daki önemli operasyonel rollerden birkaç generali çektiğini açıklamıştı. Rus Savunma Bakanlığı’nın açıklaması özellikle sadece merkez ve güney kuvvetleri komutanlarını açıkladı. Bu açıklama bütün Güney Askeri Bölgesini kapsayamıyor olabilir. Fakat kaynaklar Hava İndirme Kuvvetleri (VDV) komutanı General Andrei Serdyukov ve Rusya’nın Güney Komutanı  Alexander Dvornikov görevden  alındığını söylüyor. 

BELARUS’UN SAVAŞA KATILMASI PEK OLASI DEĞİL 

Ukrayna  İstihbarat Müdürlüğü (GUR), Belarus’un Rusya adına Ukrayna’daki savaşa katılmasının pek olası olmadığını belirtti. Belarus’ta mevcudu 1.500 olan Rus birliklerinin desteği olmadan Ukrayna’ya saldırmayacağı ön görülüyor.

GUR temsilcisi Vadym Skibitsky, Belarus’un Ukrayna sınırı yakınında dönüşümlü olarak yedi Tabur Taktik Grubu’na  sahip olduğu, Rus-Belarus ortak kuvvetin kurulmasının üç ila dört haftaya ihtiyacı olduğunu söyledi. 

RUSYA FÜZE SALDIRILARINA DEVAM ETTİ

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı Vadym Denisenko 26 Haziran’da Rus kuvvetlerinin Ukrayna şehirlerine karşı büyük ölçüde ayrım gözetmeyen füze saldırıları başlattığını söyledi.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Rus kuvvetleri Ukrayna’ya 50’den fazla kara, hava ve deniz tabanlı füze ateşlediğini ve Zhytomyr, Kyiv, Khmelmytskyi, Chernihiv, Lviv, Mykolaiv, Kharkiv ve Dnipropetrovsk oblastlarındaki bölgeleri hedef aldığı belirtti. 

Ukrayna İstihbaratı (GUR) Rus Tu-22M3 bombardıman uçakları Rusya’nın Kaluga Oblastı’ndaki Shaykova hava üssünden havalandığı ve Kiev, Sumy ve Chernihiv Oblastlarındaki kara hedeflerine 12 Kh-22 seyir füzesi fırlattığını bildirdi. Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı açıklamasında,  Rus kuvvetleri Ukrayna’nın batısındaki hedeflere karşı deniz tabanlı Kalibr füzeleri, kuzey Ukrayna’daki hedeflere karşı Kh-22 ve kara tabanlı İskender ve Tochka-U füzeleri ve güney Ukrayna’daki hedeflere karşı ONYX füzeleri kullandı.

Rus askeri yetkililer, genel seferberlik ilan etmeden giderek tükenen personeli takviye etmek için yeni yollar arıyor. İsmi açıklanmayan üst düzey bir ABD savunma yetkilisi, Rus kuvvetleri üst düzey subay kayıplarının yerine emekli subaylara ve yedeklere daha fazla bel bağladığını belirtti.

Ukrayna, Rus kuşatmasına karşı askeri güçlerini Severodonetsk’ten çekiyor

Ukrayna’nın Luhansk Bölge Askeri Yönetimi Başkanı Sergey Gayday, bir Rus kuşatmasına maruz kalmamaları için Ukrayna güçlerine Severodonetsk’ten çıkma emri verildiğini söyledi.

Telegram kanalından Ukrayna’nın Luhansk bölgesinde bulunan Severodonetsk’teki durumla ilgili bilgi paylaşan Gayday, Rus ordusunun altyapısını yok ettiği kentin yaklaşık yüzde 90’ının hasar gördüğünü kaydetti.

Ukrayna güçlerinin daha güçlü pozisyonlara çekileceğini de sözlerine ekleyen Askeri Yönetim Başkanı, “Adamlarımızı geri çekmek zorunda kalacağız. Tahrip edilen mevzilerde kalmanın bir anlamı yok, çünkü zayıf tahkim edilmiş bölgelerde kayıpların sayısı her geçen gün artacak” dedi. 

Gayday, Rus askeri birliklerinin Severodonetsk’in yakınındaki Lisiçansk şehrine doğru ilerlediğini ve buradan kenti kuşatmayı hedeflediklerini de aktardı.

İşgalin ilk aşamalarında Kiev’i ele geçirmeye çalışan Rus güçleri, daha sonra Ukrayna güçlerinin Moskova destekli ayrılıkçılarla savaştığı Donbas bölgesine odaklandı.

Rus kuvvetleri 2 köyü ele geçirdi, Zolote, Lysychansk’ı kuşatmaya çalışıyor

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı  23 Haziran’da yaptığı açıklamada, Rus güçleri Lysychansk şehrinin güneyindeki Luhansk Oblastı’ndaki Loskutivka ve Rai-Oleksandrivka köylerini ele geçirdiğini bildirdi. 

Rus birliklerinin, yine Lysychansk’ın güneyinde bulunan Zolote ve Hirske köylerinde Ukrayna mevzilerini kuşatmaya çalıştığı bildiriliyor.

Toshkivka ve Zolote köylerine ağır zırhlı Rus Tabur Taktik Grubu (yaklaşık 30 APC ve 10 tank) yakın hava desteği ile saldırdığı belirtildi. 

Rus kuvvetleri, Lysychansk’ı kuşatmaya çalışırken, Sievierodonetsk’in hemen güneyindeki köy Syrotyne’ye de bir saldırı başlattı.

Ukrayna Kamikaze İHA’sı Rusya’nın güneybatısında Petrol Rafinerisini vurdu

 

Rusya’nın güneybatı kesimindeki Rostov Oblastı’ndaki  Novoshakhtinsk Petrol Rafinerisi ne 22 Haziran’da kamikaze insansız hava aracı ile bir saldırı gerçekleşti.

Rusya saldırının  Ukrayna tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.  Rus bölgesel makamları tesisin sahasında iki insansız hava aracı parçalarının bulunduğunu söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan ve rafinerinin yakınında çekildiği iddia edilen bir videoda, kamikaze insansız hava aracının tesise çarparak alev alıyor. 

Patlamanın ardından faaliyetlerine ara veren Novoshakhtinsk Petrol Rafinerisi, yılda 7,5 milyon tona varan petrol üretim kapasitesine sahipti.

Ukrayna basınına yansıyan haberlerde  Petrol Rafinerisi Putin ile yakın bağlarıyla tanınan Ukraynalı milletvekili Viktor Medvedchuk’un eşi Oksana Marchenko’ya ait olduğu gündeme gelmişti. 

Novoshakhtinsk Petrol Rafinerisi Rus işgali altındaki Donetsk’in yaklaşık 150 kilometre doğusunda yer alıyor. 

Yerel makamlar yangın iki saat içinde söndürüldüğünü bildirdi. 

Ukrayna Yılan adasına saldırı düzenledi 

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Zmiinyi (Yılan) Adası’na yeni bir saldırı düzenlediğini doğruladı.

Güney Operasyon Komutanlığı günlük  raporunda, işgal altındaki adadaki Yılan Adasında bulunan Rus garnizonunda büyük kayıplara yol açtığını söyledi.

Saldırının devam ettiğini belirten yetkililer, şimdilik medyadan sessiz kalmalarını talep etti. 

Açık kaynak istihbaratına göre, adaya yakın yerleşim yerlerindeki sakinlerin yaklaşık 35 patlama duyduklarını belitti. 

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna ordusunun Karadeniz’deki Yılan Adası’nı almak için operasyon düzenlediğini ancak Rus ordusunun saldırıyı püskürttüğünü bildirdi.

Dün saat 05.00 sularında Kiev yönetiminin, Yılan Adası’nı Rus askerlerinden almak için girişimde bulunduğunu belirten Konaşenkov, Ukrayna ordusunun havadan ve topçu saldırıları yapmayı ardından da çıkarma yaparak Ada’yı alacak şekilde operasyon planladığını ifade etti.

Ukrayna’nın bu girişiminin ardından Karadeniz’in kuzeybatı kesimindeki Rus doğal gaz üretim altyapısına yönelik saldırı gerçekleştirdiğini aktaran Konaşenkov, saat 08.00 sonrasında Kırım-1 ve BK-1 doğal gaz üretim platformlarının vurulduğunu bildirdi.

Rusya, Osetya’da bulunan eski T-62 tankları Ukrayna’da kullanıyor

Kırım’da depolarda bulun T-62 tankları Suriye’ye gönderilecekti.

 

Rus Genelkurmayı  “Alania” Oset taburu olaraka bilen birliğe nadir bulunan depodaki eski T-62 tankları donatıp Ukrayna’ya gönderiyor.

İşgal altındaki Kırım’da depolarda bulun T-62 tankları Suriye’ye gönderilecekti. Fakat Ukrayna savaşı nedeniyle bu tanklar  Oset taburu “Alania”ya veriliyor.

Kuzey Osetya Cumhuriyeti başkanı Sergei Menyailo, “Kimse inanmadı ama başardık! Alania Taburu’nun artık bir tank birimi var. Şimdi savaşacağız!” İfadelerini kullandı. 

Sosyal medya hesaplarında Severodonetsk  şehri Vrubivka köyü 

yakınlarındaki çarpışmalarda kafesler ile donatılmış T-62 tanklarının video görüntüleri yansımıştı.

Hollanda’nın Ukrayna’ya bağışladığı piyade savaş araçları cephede kullanılmaya başlandı 

Hollanda tarafından Ukrayna Ordusuna bağışlanan YPR-765 piyade savaş araçları cephelerde kullanılmaya başlandı. 

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde YPR-765 piyade savaş araçlarını kullanan Ukraynalı askerler görünüyor.

Hollanda Başbakanı Nisan’da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Hollanda’nın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskyy ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Ukrayna’ya zırhlı araçlar da dahil olmak üzere ağır muharebe teçhizatı göndereceğini duyurmuştu. 

Askeri açık kaynak bilgisine göre, Hollanda Ordusu, 2012’den beri aktif hizmetten emekli olan APC ve IFV (Piyade Savaş Aracı) olmak üzere yaklaşık 500’e kadar paletli zırhlı YPR-765 stoğuna sahip.

YPR-765 paletli zırhlı araç Amerikan şirketi FMC şirketi tarafından XM765 prototip adı altında geliştirildi. Araç, piyadelerin araç içinden savaşabilmesi için kapalı bir taret ve atış portları ile yükseltilmiş, M113A1 tasarımına dayanıyor. Hollanda hükümeti, YPR-765 olarak adlandırılan araçlardan 1975 yılında 880 adet sipariş vermişti.

12-18 Haziran Saha değerlendirmesi : Rusya, Doğu cephesinde tam kontrolu sağlamak için çok sayıda yedek asker gönderiyor

Rus kuvvetleri Severodonetsk-Lysychansk bölgesindeki taarruz operasyonlarını desteklemek için ek kuvvetler yerleştirmeye devam ediyor. Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Oleksandr Motuzyanyk, Rus kuvvetlerinin Luhansk Oblastı’ndaki Rus kara iletişim hatları  boyunca Severodonetsk’in sadece 40 km doğusundaki Starobilsk’e tank, zırhlı personel taşıyıcı, istihkam ekipmanı ve araç aktardığını bildirdi.

Sosyal medya kullanıcıları Rus kuvvetlerinin muhtemelen kuzey Kharkiv Oblastı’ndan Donbas’a yeniden teçhizat yerleştirdiğini bildirdi. Rus ağır topçu birliklerinin  17 Haziran’da Stary Osokol, Belgorod Oblastı’na demiryoluyla ulaştığının görüntülerini yayınladı.

Rus ordusu mevcut savaş gücünün büyük çoğunluğunu Severodonetsk ve Lysychansk’ı ele geçirmek için kullanıyor. Bunu yaparkende ağır kayıplar veriyor.

Doğrulanmayan Ukraynalı kaynaklar, Kremlin’in Rus Hava İndirme (VDV) Komutanı  General Andrey Serdyukov’un Rus paraşütçü birliklerindeki büyük kayıplar nedeniyle görevden aldığını bildirdi. Eğer bu haber doğrulanırsa  VDV birimlerinin düşük performansından ve özellikle Kiev çevresindeki erken operasyonlarda yüksek kayıplardan sorumlu tutulduğunu gösterir.

Açık kaynaklara yansıyan bilgilere göre Rus Hava İndirme Birlikleri profesyonel askerlerden oluşan yaklaşık 45.000 mevcudu bulunmaktadır.Rus-Çeçen savaşlarından Kırım’ın işgaline kadar birçok kritik görevde kullanılmıştır.

Kıdemli Rus subayların görevden alınmaları ve olası iç tasfiyeleri, Rus komuta ve kontrol yapısına ve Rus subaylara güvenin daha da azalmasına neden olacaktır.

RUSYA’NIN TAKVİYE İÇİN ZAMANA İHTİYACI VAR

Ukraynalı yetkililer,  Rusya’nın kısmi veya tam ölçekli seferberlik gerçekleştirmeden, Ukrayna’yı işgal etmek için yaklaşık 330.000 askeri görevlendirdiğini söyledi. 

Ukrayna Genelkurmay Ana Harekât Başkan Yardımcısı Oleksiy Gromov, Rus kuvvetlerinin 150.000 askeri tabur taktik grupları (BTG’ler) ve diğer oluşumlar halinde gruplandırdığını açıkladı. 

Oleksiy Gromov, hava ve deniz unsurlarından ek 70.000 asker içerdiğini, kalan personelin muharebe dışı destek birimlerinde görev yaptığını belirtti. 

Gromov, Kremlin’in gizli  seferberlik uygulayarak Ukrayna’daki Rus askeri personelinin sayısını hala artırabileceğini kaydetti. Kremlin’in seferberlik ilan edip etmeyeceği bilinmediğini belirten Gromov, “  Kremlin tam seferberlik ilan etse de etmese de Rus kuvvetlerinin yeni personelin konuşlandırılması ve eğitimi için zamana ihtiyacı olacak ..” İfadelerini kullandı. 

1-Güney Harkov, Donetsk, Luhansk Oblastları  (DOĞU EKSEN) 

İZYUM ve SEVERODONETSK

Rus kuvvetleri 17 Haziran’da Severodonetsk şehrinin güneydoğu bölgesinde başarısız kara saldırıları yapmaya devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Severodonetsk’in hemen güneydoğusundaki Syrotyne ve Metolkine’deki Rus saldırılarını püskürttüğünü bildirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Oleksandr Motuzyanyk, Ukrayna kuvvetlerinin Severodonetsk’in güneydoğu kesimindeki Azot Kimya Fabrikası’ndaki mevzilerini korumaya devam ettiğini söyledi.

Rus kuvvetleri Severodonetsk’teki taarruz operasyonları desteklemek için ek topçu sistemleri ve birlikler yerleştirdiği bildiriliyor.

Ukrayna’ya göre Rus kuvvetleri Severodonetsk şehrinde yedi tabur taktik grubu (BTG) görev yaptığını, kısa süre önce bölgeye iki yedek BTG getirdiğini iddia etti. 

Luhansk Oblast İdaresi Başkanı Serhiy Haidai, muhtemelen Rus kuvvetleri  Siverskyi Donets Nehri’nin batı kıyısında mevzilerini güvence altına almak amacıyla Toshkivka’ya saldırdığını bildirdi.

Rus kuvvetleri, Ukrayna kara iletişim hatları boyunca Lysychansk’a giden yerleşimlere saldırmaya devam etti. Rus birlikleri T1303 Hirske-Lysychansk otoyolu yakınında Zolote’ye başarısız bir saldırı başlattı. Bölgedeki Ukrayna kuvvetlerini kuşatmaya çalışıyor. Ayrıca Ukrayna kuvvetleri T1302 Bakhmut-Lysychansk karayolu ve Kodema, Bakhmut’un yaklaşık 14 km güneyindeki Berestove, Nyrokove ve Vasylivka’ya yönelik Rus saldırılarını da püskürttüğü bildirildi.

Rus kuvvetleri, Siversk çevresindeki Ukrayna iletişim hatlarını bozmak için Lyman’ın güneydoğusundan nehir geçişlerini yeniden başlatmaya çalışıyor olabilir. Coğrafi konumu belirlenmiş görüntüler, Ukrayna Özel Harekat Kuvvetlerinin 16 Haziran’da Bilohorivka yakınlarında (Kreminna’nın yaklaşık 13 km güneyinde) bir Rus duba köprüsünü tahrip ettiği gösterildi.

Rus kuvvetleri 17 Haziran’da Slovyansk’ın kuzeyine ve İzyum’un güneydoğusuna ilerleme girişiminde başarısız oldu. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetleri Bohorodychne’yi (İzyum’un yaklaşık 25 km güneydoğusunda) ele geçirmeyi başaramadığını ve daha önce işgal edilen mevzilere geri çekildiğini bildirdi.

Ayrıca Rus kuvvetleri Slovyansk’a giden E40 karayolu üzerinde bulunan Krasnopillia yakınlarında başarısız keşif operasyonları da gerçekleştirdi. Ukrayna kuvvetleri İzyum’un güneybatısında karşı taarruzlarına devam etti ve Rus kuvvetlerini Dmytrivka’nın dışına itti.

HARKOV 

Rus kuvvetleri Ukrayna kuvvetlerini uluslararası sınırdan uzaklaştırmak için Harkov şehrinin kuzey ve kuzeydoğusunda çatışmalara girdi. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin Harkov şehrinin hemen batısındaki Kochubiyika’da başarısız keşif operasyonları düzenlediğini bildirdi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Oleksandr Motuzyanyk, Rus kuvvetlerinin, Ternova-Rubizhne bölgesinde taarruz operasyonlarını yeniden başlatmak amacıyla Harkov şehrinin 40 km kuzeydoğusundaki yerleşim yerlerinde takviye birlik sevk ettiğini ve hava keşifleri yürüttüğünü belirtti. 

Ukraynalı ve Rus kaynaklar, Ukrayna’nın Harkov Şehri’nin güneydoğu eteklerinden İzyum’a karşı taarruzları olasılığını giderek arttığını söylüyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Rus kuvvetlerinin Harkov  Şehrinden İzyum’a doğru herhangi bir Ukrayna ilerlemesini durdurmak için arka mevzileri savunmaya geçtiklerini belirtiyor. 

Rus yanlısı Telegram kanalı Rybar, Ukrayna kuvvetleri  Rusya’nın İzyum’a giden kara iletişim hatlarını bozmaya çalıştığını kaydetti.

Harkov Oblast İdaresi Başkanı Oleg Synegubov, Rus topçularının Harkov şehrinin yaklaşık 35 km güneydoğusunda bulunan Chuhuiv’e ateş etmeye devam ettiğini bildirdi.  Büyük olasılıkla Ukrayna operasyonları ile Rus kuvvetlerine Slovyansk’a yönelik saldırı operasyonlarından uzaklaştırmak ve Rus tedarik hatlarını bozmayı amaçlıyor.

2- Mykolaiv, Novorontsovka, Zaporizhia Oblastı (GÜNEY EKSEN) 

Ukrayna Hava Kuvvetleri güney ekseni boyunca işgal altındaki yerleşim yerlerinde Rus lojistik ve tahkimatlarına saldırmaya devam etti. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna Hava Kuvvetleri unsurları  Kherson-Mykolaiv Oblast sınırındaki temas hattının en az 45 km güneydoğusunda yer alan Kherson City, Kakhovka ve Bersylav bölgelerindeki Rus mevzilerini vurduğunu bildirdi.

Coğrafi lokasyonu belirlenmiş görüntülerde Ukrayna kuvvetlerinin  Nova Kakhovka’da (Kakhovka’nın hemen güneybatısında) bir Rus mühimmat deposunu ve ekipman onarım merkezini yok ettiği görülüyor.

Ukrayna kuvvetleri, Rus hava savunma sistemlerinin varlığına rağmen Romanya kıyılarındaki Yılan Adası’na mühimmat, silah ve personel  taşıyan Rusya’nın Karadeniz Filosuna bağlı “Vasily Bekh” römorkörünü imha etti.

Ukrayna  hava unsurları  Rus cephe hatlarının 45 km gerisindeki hedefleri vurma kabiliyeti, Rusya’nın Kherson çevresindeki hava savunmasını güçlendirmeye yönelik önceki çabalarının tam olarak etkili olmadığını göstermektedir. 

Ukrayna Donanması, Karadeniz’de bir Rus gemisini daha vurdu

Ukrayna Donanması, yılan adasına mühimmat taşıyan Rus Karadeniz Filosuna bağlı bir gemiyi füzeyle vurduğunu açıkladı. Gemi Tor uçaksavar füze sistemi taşıyordu. 

“Vasily Bekh” römorkörü Ukrayna Donanması’nın Karadeniz’deki Donanma kuvvetleri tarafından vurulduğu belirtildi. 

Römorkör Zmiinyi (Yılan) Adasındaki Rus kuvvetlerine mühimmat ve malzeme taşıyordu. 

Açıklamada, “ Gemide Tor uçaksavar füze sisteminin bulunmasına rağmen vurulmasına engel olmadı.” İddia edildi. 

Odessa Bölgesel Devlet İdaresi başkanı Maksym Marchenko da römorkörün Ukrayna Donanması tarafından vurulduğunu doğruladı.

Vasily Bekh” römorkörü 2017 yılında Karadeniz Filosunda göreve başladı. Gemi  1.605 ton deplasmana sahip. Rus Donanması projesi 21631 “Buyan-M” füze korvetinin (yaklaşık 900 ton) neredeyse iki katı ağırlıkta.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson: Ukrayna güçleri için, savaşın “denklemini değiştirebilecek” askeri eğitim programı önerdi

Ukrayna’yı ikinci kez ziyaret eden  İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna güçleri için, savaşın “denklemini değiştirebileceğini” söylediği bir askeri eğitim programı açıkladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile görüşmek amacıyla başkent Kiev’e sürpriz bir ziyarette bulundu.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, İngiltere önderliğindeki programın her 120 günde 10,000 askeri eğitme potansiyeline sahip olacağı belirtildi.

Bu, Başbakan Johnson’ın Şubat ayında başlayan Rus işgalinden bu yana Ukrayna’ya yaptığı ikinci ziyaret oldu.

Sürpriz ziyaretin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Johnson, ziyaretinin İngiltere’nin Ukrayna halkının yanında olduğuna dair açık ve net bir mesaj vermeyi amaçladığını söyledi.

Johnson, “Ukraynalı askerler ülkenizin egemenliğini savunmak için İngiltere füzelerini ateşlerken, aynı zamanda kanıksadığımız özgürlükleri de savunuyorlar. İşte bu nedenle Başkan Zelenskiy’e bu savaşın denklemini değiştirebilecek yeni ve büyük bir askeri eğitim programı önerdim” dedi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, programın İngiliz uzmanlığıyla Ukrayna ordusunu eğiteceği ve “konuşlanmalarını hızlandırmalarına, güçlerini yeniden inşa etmelerine ve direnişlerini arttırmalarına” olanak sağlayacağı kaydedildi.

Askerlerin “cephede savaş kazanma becerilerinin yanı sıra temel tıbbi eğitim, siber güvenlik ve patlayıcılara karşı taktikler” öğreneceği vurgulandı.

Hükümet, programa uluslararası ortakların da davet edileceğini ekledi.

Teklifin Zelenskiy tarafından kabul edilmesi halinde, Ukrayna dışında gerçekleştirilmesi beklenen eğitim operasyonunun boyutu hakkında görüşmeler yapılacağı ifade edildi.

Daha önceki Orbital Operasyonu kapsamında İngiltere 2015’ten Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline kadar 22,000’den fazla Ukraynalı personeli eğitmişti.

Kaynak: BBC

Ramstein-3 toplantısında Ukrayna’ya ek askeri yardım kararı 

NATO savunma bakanları Ramstein formatındaki toplantıda Ukrayna’ya yönelik yeni bir ABD askeri yardımı paketine karar verildi. Ayırca Slovakya, Kanada, Polonya ve Hollanda Ukrayna’ya yardım gönderecek. 

Ramstein-3 toplantısı 50 ülkenin savunma bakanları (Moldova, Gürcistan ve Ekvador savunma bakanlarının etkinliğe katılmasıyla birlikte) NATO ve AB temsilcilerini bir araya getirdi.

Toplantıda Ukrayna’ya  Howitzers, MLRS, Helikopterler olmak üzere bir çok askeri malzeme gönderilmesi benimsendi. 

Ukrayna: topçu sistemleri konusunda desteğe ihtiyacımız var

Ukrayna istihbaratı, Rus kuvvetleri rezervleri zayıf kalmasına rağmen Rus ordusunun daha uzun bir savaş için planlarını genişlettiğini değerlendiriyor. Ukrayna  İstihbarat (GUR)  Başkan Yardımcısı Vadym Skibitsky,  Rus kuvvetlerinin savaş planlarını önümüzdeki 120 gün boyunca Ekim 2022’ye kadar uzattığına dair doğrulanmış bilgiler aldığını belirtti.

Rusya’nın giderek aratan bir şekilde Ukrayna kuvvetlerine zarar verdiğinden, Ukrayna kuvvetlerinin özellikle topçu sistemleri konusunda tutarlı Batı desteğine ihtiyaç duymaktadır. 

Skibitsky, muhtemelen Kremlin’in en azından Ukrayna’daki hedeflerine hızlı bir şekilde ulaşamayacağını kabul ettiğini söyledi.  Rusya, Ukrayna’nın işgalindeki ilk eksiklikleri düzeltmek için askeri hedeflerini daha da revize edeceğini gösteriyor.

Ayrıca Skibitsky, Ukrayna’ya 103 BTG konuşlandırdıktan sonra Rus kuvvetlerinin yedekte 40 tabur taktik grubu (BTG) bulunduğunu iddia etti.

Rus Ordusunun Rusya’da 40 tam güçte ve etkili BTG’yi elinde tuttuğu iddiası pek olası değil. Muhtemelen  bu “BTG’lerin” diğer birimlerden bir araya getirilmiş toplama küçük askeri bileşenlerdir. Rus ordusunun mevcut cephe birliklerinde bile asker bulma konusunda sıkıntılar yaşarken, böyle bir güçte BTG’yi elde tutuması pek olası değil. 

Ukraynalı yetkililer, özellikle Rus topçu üstünlüğüne karşı Batı saldırı ve savunma teçhizatı taleplerini artırmaya devam etti. Ukrayna Kuzey Operasyonel Komutanlığı Başkanı Dmytro Krasilnikov, Ukrayna kuvvetlerinin uzun menzilli topçu sistemlerinde  sıkıntı yaşadığını ve Rus topçularının Ukrayna piyadelerine karşı etikli olmaya  devam ettiğini söyledi. 

Ukrayna Bakanlar Kurulu Danışmanı Oleksandr Danylyuk, Rus kuvvetlerinin daha dikkatli manevralar yapmalarını sağlayan yeni  bir strateji benimsediğini belirtti. Danylyuk, Rus kuvvetleri Ukrayna’da daha fazla kaynağa sahip olduğunu ve bunun uzun süreli bir çatışmada avantajlı olacağını da sözlerine ekledi.

Severodonetsk Belediye Başkanı Oleksandr Stryuk, Ukraynalı savunucuların Luhansk Oblastı’nda ilerleyen Rus birliklerine karşı saldırmak için uzun menzilli topçu ve hava savunma sistemlerine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Ukrayna İstihbaratı Başkan Yardımcısı Vadym Skibitsky, Rus birliklerinin her bir Ukrayna topçusuna karşılık 10 ila 15 daha fazla mühimmata sahip olduğunu ve  Ukrayna kuvvetleri topçu mühimmatının neredeyse tamamen tükettiğini belirtti.

Doğu Ukrayna’daki statik savaşta  büyük ölçüde topçu giderek daha belirleyici olacak.

Rus Kuvvetleri kayıpları telafi etmek amacıyla eski askeri teçhizatı Ukrayna’ya göndermeye devam ediyor. Ukrayna İstihbaratına (GUR) göre,  9 Haziran’da Rus kuvvetlerinin kuzeybatı Kherson Oblastı’ndaki Ukrayna karşı saldırılarına karşı savunmak için 1950’lerden kalma mayınları kullandığı belirtildi. GUR, bazı mayınların nakliye işlemleri sırasında patlatıldığını ve 49. Kombine Silah Ordusu’ndan Rus istihkamcılarının öldüğünü iddia etti.

Ayrıca eski T-62 tankları ve 152 mm ÇNRA’ları Sibirya Irkutsk’daki depodan çekmek de dahil olmak üzere, ekipman kayıplarını telafi etmek için eski ve kullanılmayan teçhizatı Ukrayna’ya taşıdığı belirtildi. 

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı 106. ve 76. Muhafız Havadan Taarruz Tümenlerinin bazı unsurlarının Luhansk Oblastı’ndaki çatışmalara katılmayı reddettiğini ve Rusya’ya döndüğünü bildirdi. 76. Muhafız Havadan Taarruz Tümeni daha önce Kiev, İzyum ve Popasna’ya düzenlenen saldırılara katılmıştı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here