Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi modernize adilen S-125M Pechora füze sisteminin başarıyla test edildiğini duyurdu.Savunma sanayi şirketi UkrOboronProm’da orduya yeni savaş uçakları ve helikopterler teslim etti.

Odesa bölgesindeki askeri sahada füze testlerinin tamamlandığını açıklayan Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Müsteşarı Oleksandr Turchynov, “ Ukrayna’nın başarılı füze testleri Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki sınırları savunabileceğinin kanıtıdır..” dedi.

Testlerde başarılı sonuçlar elde edildiğini belirten Turchynov, Modernize edilmiş S-125 füze sistemi sahil savunmamız daha güçlü olacağını söyledi.

Füzenin hedeflere manevra yeteneği arttırılırken yarı aktif radar arayıcısının modernize edilmesiyle füzenin kapasitesi önemli ölçüde genişletildi.

S-125M “Pechora” füzesinin tasarımı devlete ait “Luch” tasarım bürosu ve “Radyonik” şirketiyle birlikte yürütülüyor.

RUSYA KRİZİ ARDINDAN UKRAYNA ASKERİ GÜCÜNÜ ARTTIRIYOR

Rusya ile Azak denizinde yaşanan krizin ardından Ukrayna’nın devlet savunma sanayi şirketi UkrOboronProm modernize edilen MiG-29, Su-27, L-39 eğitim uçağı, helikopterler ve insansız hava araçlarını teslim etti.

Modernize edilen Mig-29 uçağı
Teslim törenine katılan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ” Yeni eklenen askeri sistemlerin her biri, ulusal savunma yeteneklerimiz arttırırken vatandaşlarımızın güvenliğine önemli katkı sağlayacak..” diye konuştu.
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko
Karadeniz 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhakıyla aniden sıcak bölge haline geldi.Putin, eski Sovyetler Birliği Komünist Partisi lideri Nikita Kruşçev’in 1954 yılında Ukrayna’ya bağışladığı yarımadayı kolayca geri aldı.
Askeri faaliyetlerin sayısı ise son 10 yılda neredeyse iki katına çıktı. Kesin olan bir şey varsa Putin, Ukrayna’nın Azak Denizi’nin limanlarındaki mini donanmasını haraket edemez hale getirdi.
Son olarak Azak Denizi’nde Rusya ve Ukrayna donanmalarının karşı karşıya gelmesinin ardından yaşananlar bölgede kaygı oluşturuyor.Ukrayna’da yeni silah sistemlerin ordusunu güçlendirmeye çalışıyor.
Kaynak: Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here