Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ROKETSAN arasında Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara Atmaca) Sözleşmesi IDEF’21 fuarında imzalandı.

İmza törenine Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türk Silahlı Kuvvetleri, Roketsan ve sektör temsilcileri katıldı. Atmaca ile seyir füzelerinde zoru başardıklarının altını çizen Demir, “Belirli menzile atış yapıp testleri geçtik. Ama tabi zoru başardıktan sonra arkasında gelen kolay adımlar hemen atılmalıydı. Bunlardan birisi de yine karaya konuşlu, karadan karaya atılacak bir seyir füzesiydi. Bunun deniz altından atılacak versiyonunu da bir an önce başlatmayı umuyoruz. Türk silahlı kuvvetlerimizin gücüne güç katmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın harekât ihtiyacını karşılamak amacıyla uzun menzile sahip, taktik tekerlekli kara aracından fırlatılabilen bir seyir füzesi olarak geliştirilecek olan Kara ATMACA, 280 km menzil aralığına sahip olacak.

ROKETSAN tarafından geliştirilecek Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara Atmaca) 2025 yılında envanterde yerini alması hedefleniyor.

Karadan Karaya Seyir Füzesi (Kara Atmaca) tekerlikli platform tasarımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here