STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ile Gürbağ Savunma ve Teknoloji firmaları “Hidrojen Enerji ve Tahrik Çözümleri” ile “Stabilize Pan-Tilt ve Lazer Haberleşme Çözümleri” alanında işbirliği anlaşması imzaladı.

Anlaşma kapsamında şirketler, iş birliğine gidilen alanlarda, AR-GE, ürünleşme ve saha uygulamasını hayata geçirecek ve Hidrojen enerji, tahrik çözümlerini, su üstü ve su altı platformlara entegre edilecek.

“Stabilize Pan-Tilt ve Lazer Haberleşme Çözümleri” ile alanında dinlenemeyen, kestirilemeyen ve karıştırılamayan lazer haberleşme teknolojisi ile denizaltı, su üstü gemileri, hava ve kara platformları arasında güvenli haberleşme sağlanacak.

Türkiye’de bu alanda ilk kez bir stratejik iş birliğine imza atıldığını belirten STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, “Bugün imza attığımız anlaşmalar ile, kullanıldığı platformlara özel yetenekler katacak sistemleri üretmekle kalmayacak, ülke savunma sanayimizin ilerde bu alanda geliştireceği teknolojilere de temel atmış olacağız” dedi.

Güleryüz, Hidrojen enerjisi ile, su üstü ve su altı platformların enerji verimliliğini artırmayı hedeflediklerini, en az bir çözümün bu yıl sonuna kadar sahada olmasını planlanladıklarını söyledi.

Gürbağ Grup Yönetim Kurulu Başkanı Halil Bağıban, “Birlikte üretmeyi planladığımız yenilikçi ve milli sistemler ülkemize  stratejik ve ekonomik değer katacaktır. Yaptığımız iş birliği, milli platformlarımızda ve uluslararası sahada ülkemizi başarıyla temsil edebilecek ileri teknolojik sistemleri içeriyor. Planlanan süre içinde çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz.  Ülkemizde ve global pazarda yerli ve milli ürünlerimizle söz sahibi olmak istiyoruz” dedi.

Gürbağ Savunma GÜRBAĞ GRUP çatısı altında 2020 yılında Ankara’da faaliyetlerine başladı. Savunma ve teknoloji sektörünün mühendislik ihtiyaçlarına çözüm üretmeyi hedefleyen Ar-Ge odaklı faliyetleri yürütmektedir. Firma Pan-Tilt sistemleri, çeşitli sensör, kamera, silah vb. sistemleri üretmektedir.Ayrıca Askeri Giyilebilir Teknoloji kapsamında Si-ta Molle, ağır silahların askeri personel ve güvenlik güçleri tarafından daha kolay taşınabilmesi için kitler, Dinamik Mühimmat Taşıyıcı Sistemler, IP Standartlarında Mekanik Sistem Tasarım Uygulaması, Balistik Sistemler, Açık ve Kapalı Alan Poligon Çözümleri üretmektedir.

Gürbağ Grup, İçme Suyu Arıtma Tesisleri ve İsale Hatları, Atıksu Arıtma Tesisleri ve Kanalizasyon Hatları, Yol İnşaatı ve Köprüler, Köprülü Kavşaklar, Tüneller ve Metrolar Barajlar, Sulama Kanalları ve Dere Islahı gibi alanlarda faliyet gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here