Abu Dabi'nin yaklaşık 32 km güneyindeki Emirati al-Dhafra üssünde konuşlanmış bir F-35A Lightning II uçağı uçuşa hazırlanıyor.

ABD, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) İran destekli Husi milislerinin saldırılarına karşı koymasına yardımcı olmak amacıyla Abu Dabi’ye güdümlü füze destroyeri ve savaş uçakları göndereceğini duyurdu.

ABD’nin BAE misyonu tarafından Salı günü yapılan açıklamada, ABD’nin Yemen’deki Husiler tarafından düzenlenen bir dizi füze saldırısının ardında, Birleşik Arap Emirlikleri’ni savunmaya yardımcı olmak için güdümlü füze destroyeri ve son teknoloji savaş uçakları konuşlandıracağı belirtildi.

Açıklama, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayed Al Nahyan arasındaki görüşmenin ardından geldi. Görüşmede iki lider Birleşik Arap Emirlikleri’ne Husi isyancılarının son saldırılarını ele almıştı.

En son saldırı Pazartesi günü gerçekleşti, 3’üncü balistik füze saldırısı Patriot Hava Savunma Sistemi tarafından engellendi. Husiler, 17 Ocak’ta Abu Dabi’ye düzenledikleri İHA saldırısında 3 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16 savaş uçağı Abu Dabi’yi hedefleyen balistik füze fırlatıcısını imha ettiği açıklanmıştı.

Geçtiğimiz hafta üst düzey bir BAE’li yetkili AFP’ye yaptığı açıklamada,  Husi tehdidinin ardından BAE’nin olası saldırılara karşı koymak için savunma yeteneklerini sürekli olarak geliştireceğini bildirdi. BAE’nin yüksek düzeyde savunma yeteneklerine sahip olduğunu ve bu yetenekleri sürekli olarak modernize etmeye çalıştığını belirten yetkili, ulusal güvenliğine yönelik tehditlerle mücadele etmek amacıyla gelişmiş sistemler ve teknolojiler edinmek için uluslararası ortaklarla çalışmalar yürütüldüğünü vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here