Türk savunma sanayisinin önde gelen firmalarından  STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.  (STM) önemli adımlar atmaya devam ediyor. STM, TÜBİTAK SAVTAG 1007 programı kapsamında 5 yılı aşkın bir süreçte geliştirilen Gemi Muharebe ve Etkinlik Değerlendirme (GEMED) Modeli Projesi’nin kabul testlerini başarıyla tamamladı.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, projenin Deniz Kuvvetleri’ne önemli faydalar sağlayacağını vurguluyor. GEMED, savunma sanayisine modern ve milli platformlar sunmanın yanı sıra, platformlar ve karargahlar için akıl katan yazılımlar geliştirmeyi amaçlıyor.

Güleryüz açıklamasında, “GEMED Projesi kapsamında yaklaşık 100 muharip unsur ve alt sistemlere ait modeller geliştirildi. Bu modeller, su üstü, su altı ve hava operasyonlarına yönelik etkinlik analizlerini gerçekleştirmek için kullanılıyor. Bu sayede muharebe senaryoları önceden simülasyon ortamında değerlendirilebiliyor, Deniz Kuvvetleri harbe hazırlık seviyesini en yükseğe taşımayı hedefliyor.” ifadelerini kullandı.

STM mühendisleri tarafından geliştirilen GEMED, deniz, hava ve su altı operasyonlarına yönelik 40’tan fazla görev uygulamasını destekliyor. Kullanıcılar, farklı platform sistem konfigürasyonları ve görevler için deney tasarlayabilir, simülasyon sonuçlarını çok kriterli karar verme teknikleri ile analiz edebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here