Afganistan’da iktidari ele geçiren Taliban geçici hükümeti kurduğunu açıkladı. Ülkenin bir ‘İslam Emirliği’ olduğunu ilan etti.

Yeni hükümetin başında Taliban’ın kurucularından Molla Muhammed Hasan Akhund olacak.Yardımcılığını ise örgütün kurucularından Molla Abdulgani Baradar ve Maulvi Adul Selam Hanefi üstlenecek.

Molla Muhammed Hasan Akhund, Taleban’ın güçlü karar alma organı olan Rehberi Şurası’nın (Liderlik Konseyi) uzun zamandır başkanlığını yapıyor. 1996 ile 2001 yılları arasında Taleban’ın son yönetimi sırasında önce dışişleri bakanı, ardından başbakan yardımcısı olarak görev yaptı

Bazı gözlemciler, 60’lı yaşlarının ortalarında olduğuna inanılan Akhund’u, dini bir liderden çok politik bir isim olarak görüyor. Liderlik Konseyi üzerindeki kontrolu da Akhund’a askeri konularda söz hakkı veriyor.

Başbakan yardımcısı olarak atanan Molla Abdulgani Baradar, Taleban’ın kurucularından biri. Baradar 2001’de Pakistan’a kaçmış, 2010’da ABD Merkezi İstihbarat Dairesi’nin (CIA) ve Pakistan terörle mücadele güçlerinin ortak düzenlediği baskında Karaçi kentinde tutuklanmıştı.

Eski Başkan Donald Trump yönetimi 2018’de Taleban’la barış görüşmeleri yürütürken Pakistan’ı Baradar’ı serbest bırakması için ikna etmişti. Katar’ın başkenti Doha’daki görüşmeler sırasında Taleban’ın müzakere heyetinin başında olan Baradar, 2020 yılı Eylül ayında o dönemde ABD Dışişleri Bakanı olan Mike Pompeo’yla görüşmüştü.

Taleban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kabil’de düzenlediği basın toplantısında, ABD tarafından terör örgütü olarak belirlenen Hakkani ağının kurucusunun oğlu Siraceddin Hakkani’nin yeni içişleri bakanı olacağını söyledi.

Molla Ömer’in oğlu olan ve 2016’dan beri Taleban’ın lider kadrosunda bulunan Molla Muhammed Yakub da geçici savunma bakanı olarak görev yapacak.

Dışişleri Bakanlığı’na Emir Han Muttaki, Genelkurmay başkanlığına ise Molla Fazıl Ahund getirildi.

Muttaki, önceki Taleban hükümeti sırasında kültür, bilgi ve eğitim bakanı olarak görev yaptı. Muttaki daha sonra Katar’a gönderildi ve ABD ile görüşmelerde bulunan barış komisyonu ve müzakere ekibinin bir üyesi olarak atandı.

Taleban kaynaklarına göre, Muttaki, Afganistan’ın kontrolu için çatışmalar sürerken yaptığı ılımlı açıklamalarda vilayet başkentlerinde saklanan Afgan güçlerini, savaşmaktan kaçınmak için Taleban’la görüşmeye çağırmıştı.

Taleban Sözcüsü Zabihullah Mücahid hafta başında yaptığı açıklamada, yeni bakanların, hükümete gerektiğinde değişiklik yapma esnekliği vermek için bakan vekili olarak kabul edilebileceğini açıklamıştı.

ALMANYA, YENİ HÜKÜMETTEN MEMNUN DEĞİL

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Ramstein hava üssünde bir araya geldi. Görüşme öncesinde Afganistan ile ilgili açıklamalarda bulunan Maas Taliban’ın dün ilan ettiği yeni hükümeti eleştirdi.

Almanya’nın Afganistan’a yaklaşımının Taliban’ın tutumuna bağlı olduğunu belirten Maas “Diğer grupların katılımı olmaksızın bir geçiş hükümeti ilan etmek ve Kabil’de göstericilere ve gazetecilere yönelik şiddet, bu bakımdan iyimserlik yaratan işaretler değil” dedi.

Kaynak: Ajanslar, DW, BBC, VOA,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here