Ukrayna Deniz Kuvvetleri için inşa edilecek dört adet MİLGEM korvetinden ilki RMK Marine’de düzenlenen törenle kızağa konuldu.

Ana yükleniciliği STM tarafından üstlenen korvetlerin diğerleri Ukrayna’da inşa edilecek.

STM tarafıdan yapılan açıklamada, ” Savunma Sanayii öncülüğünde, ana yükleniciliğini üstlendiğimiz ve teknoloji transferini de kapsayan Ukrayna Korvet İnşa Projesi ile başarımızı sınırların ötesine taşıyoruz. Ukrayna Donanması için inşasına devam ettiğimiz ilk korvet İstanbul’da düzenlenen törenle kızağa konuldu. “ ifadeleri yer aldı.

Ukrayna donanması için inşasına başlanan ADA sınıfı ilk MİLGEM korvetin takvime uygun olarak devam ettiğini belirten Ukrayna Savunma Bakanı Andrey Taran, deneme seyirinin 2023’te başlayacağını söyledi.

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Oleksandr Myronyu ise korvetlerin silah sistemlerinin halen gündemlerinde olduğunu belirterek, “Bu bağlamda önceliğimiz Ukrayna üretimi Neptün gemisavar füzemizdir. Aynı zamanda Amerikan Harpoon, Türk ATMACA ve diğer füzeleri de değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve beraberinde STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün de bulunduğu Türk heyeti, 14 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bir ziyaret düzenlemişti.

Ziyaret kapsamında; tasarımı ve üretimi Türk mühendislerine ait olan Milli Gemi (MİLGEM) ADA Sınıfı Korvetlerin, Pakistan’dan sonra Ukrayna’ya da ihracatı yönünde anlaşma imzalanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here