ABD Donanması’nın yeni hastane gemisi çok hızlı olacak

0
1241

ABD Donanması mevcut yaşlanan hastane gemileri USNS Mercy (T-AH-19) ve USNS Comfort’un (T-AH-20) yerini alacak yeni bir Hızlı Nakliye (EFP) gemisi planladığı bildirildi.

SEAPOWER dergisinde çıkan bir haberde, Donanmanın Hızlı Nakliye (EFP) gemilerinin tıbbi yeteneklerini genişlettiği bildirildi. Habere göre yeni tasarım EFP’de, 18 yataklı yoğun bakım ünitesi, iki ameliyathane ve yaklaşık 100 kişilik sağlık ekibi barındıracak imkanlar ve tıbbi tesisler için “önemli yapısal değişiklikler” olması planlanıyor. Ayrıca uçuş güvertesi helikopterler ve V-22 tiltrotorların inebileceği kapasitede olacak.

Dergini haberinde konuşan Genel Cerrahı Amirali Bruce Lindsley Gillingham, İnşa edilen hızlı nakliye gemilerinin (EPF), dağıtılmış denizcilik operasyonları (DMO) ve İleri Sefer Üs Operasyonları (EABO) destekleyebileceğini belirtti.

Gillingham, Askeri Deniz İkmal Komutanlığının iki büyük hastane gemisinin USNS Comfort ve USNS Mercy’nin ihtiyaçları karşılamda yetersiz olduğunu savundu. Yüksek hızlı Spearhead sınıfı EPF’nin filoya tıbbi bakım sağlamak için gereken hıza sahip olduğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı, Koronavirüs (COVID-19) mücadelesinde kullanılmak üzere Donanma hastane gemileri USNS Mercy (T-AH-19) ve USNS Comfort’u (T-AH-20) doğu ve batı kıyılarına göndermişti.

ABD Donanması, petrol tankerlerinden dönüştürülen hastane gemilerini (T-AH) yaklaşık 35 yıldan bu yana kullanıyor. En son COVID-19 salgınında bu gemiler görev yapmıştı.

ABD Donanması, Hızlı Taşıma (EFP) programı kapsamında gemilere gelişmiş tıbbi yeteneklerin kazandırılması amacıyla ‘Austal’ firmasıyla, iki adet EPF (EPF13 ve EPF14) için 261,8 milyon dolarlık sözleşme değişikliği imzaladı.

EPF gemileri manevra kabiliyeti ile sert ve bozuk limanlara erişebilmesi, 35–45 knot (65–83 km) deniz mili hızlara ulaşması, özel operasyonlar ve tıbbi destek gibi ek görevleri icra etmesi, ABD Donanmasına büyük esneklik sağlamaktadır.

Austal firması Askeri Deniz İkmal Komutanlığına şimdiye kadar 10 EPF teslim etti. EPF13 ve EPF14 dahil olmak üzere dört geminin inşası devam ediyor.

Ek sözleşme ile inşa edilen Flight II varyantının ilki olan USNS Cody (EPF 14) ve Point Loma (EPF 15) gemilerinin ROL-2 tıbbi kapasite genişletme çalışmaları devam ediyor. ROL 2 gelişmiş resüsitasyon ve cerrahiden oluşan sınırlı hastane kapasitesi anlamına gelirken, ROL 3 ise ameliyat, yoğun bakım, ameliyat sonrası bakım ve özel bakımdan oluşan tam ancak kısa vadeli hastane kapasitesi sağlar anlamına gelmektedir.

Hızlı Nakliye (EFP) gemileri, geniş bir görev bölmesine ve çok çeşitli roller için esneklik sağlayan yaşanabilir alanlara sahip alüminyum bir katamaran tasarımıdır. Gemi 13 fitlik sığ draftı sayesinde, bozulmuş limanlar da dahil olmak üzere daha fazla limana erişim imkanına sahip. EFP’lerin 35–45 knot (65–83 km) deniz mili hızlarıyla, komutanlara operasyonel taleplere daha hızlı yanıt verme imkanı veriyor.

Austal firması tarafından Sea Air Space 2021 fuarında yeni bir konsept Hızlı Nakliye (EFP) hastane gemi tasarımı sergilenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here