Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Polatlı General Nahit Şenoğul Atış ve Tatbikat Alanı, Ateş Serbest-2023 etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Bu etkinlik, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine yeni giren silahları sergilemek amacıyla düzenleniyor.

Ateş Serbest-2023 etkinliği, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü sergileyerek caydırıcılığını artırmayı hedefliyor. Mevcut envanterdeki silah ve sistemleri tanıtarak, bu silahların hedefteki etkisini gözler önüne seriyor. Aynı zamanda, kuvvetler arası ateş desteğinin koordinasyonunu geliştirmek ve askeri güçlerin birlikte çalışabilirliğini artırmak için farklı askeri sınıflara ait personelin diğer sınıflara ait silahları tanıması ve kullanması da amaçlanıyor.

Ateş Serbest Faaliyeti sırasında, Polatlı’da Savunma Sanayii ürünlerinin sergilendiği bir etkinlik de yer alıyor. Kursiyer teğmenler ve askeri öğrenciler, eğitim sahasındaki silah sistemlerini yerinde inceleme fırsatı buluyor.

Faaliyetin gerçekleştirildiği General Nahit Şenoğul Atış ve Tatbikat Bölgesi’nde Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve diğer üst düzey askeri yetkililerin hazır bulunduğu etkinlikte, keskin nişancıdan tanksavara, hava savunmasından obüs atışlarına kadar geniş bir yelpazede gösteriler yapıldı.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler etkinlik sonrası yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında, asil milletimizin desteğiyle dünyanın önde gelen ordularından biri olmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi. Güler ayrıca, son bir yılda TSK’nın 63 tatbikat gerçekleştirdiğini, yıl sonuna kadar 40 tatbikatın daha planlandığını belirtti.

Ateş Serbest-2023 Faaliyeti kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan farklı çap ve menzillerde 50 adet silah ve sistem sergileniyor. Bu silah ve sistemlerden 42’si atışa iştirak edecek. Aralarında Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı, T155 Fırtına Kundağı Motorlu Obüs, KARGU Vurucu İHA, KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi, T-129 Atak Taarruz/Taktik Keşif Helikopteri, Milli Piyade Tüfekleri (MPT-55/ MPT-76), UMTAS ve CİRİT entegre Paletli Zırhlı Tanksavar Aracı ve F-16 Savaş Uçağı gibi önemli silah sistemleri de bulunuyor. Ayrıca, AKINCI TIHA da ilk kez bu tatbikatta atış yapacak.

Sergi alanında sergilenen 50 ürün arasında HİSAR-A ve HISAR-O Alçak ve Orta İrtifia Hava Savunma Sistemleri, 105mm Boran Hafif Çekili Obüs Sistemi, KARGU Vurucu İHA, 7.62 SAR MT-D Makinalı Tüfek ve 8.59mm KN-12 Keskin Nişancı Tüfeği gibi önemli ürünler de bulunuyor ve bu yıl ilk kez Ateş Serbest tatbikatında sergileniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here