ASELSAN tarafından geliştirilen VOLKAN Atış Kontrol Sistemi, 25-28 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF 2023) kapsamında tanıtılacak.

Son kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda, M60T ve Leopard2A4 tanklarına entegre edilen VOLKAN Atış Kontrol Sistemi’nin kalifikasyon testleri başarıyla tamamlandı.ASELSAN tarafından geliştirilen VOLKAN Atış Kontrol Sistemi’nin hareketli tank atışlı testleri Mayıs 2021’de başlamıştı. 

“ASELSAN tarafından geliştirilen VOLKAN Atış Kontrol Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin modern zırhlı araçlarının ateş gücünü artırmak için tasarlanmıştır.

VOLKAN, araçların hareket halindeyken de hedefleri doğru bir şekilde vurabilmesini sağlayan ileri teknolojiye sahip atış kontrol bilgisayarı, lazer mesafe ölçer, termal görüş cihazı, stabilizasyon ünitesi ve balistik hesaplama yazılımından oluşmaktadır.

VOLKAN sistemi, şu anda Türk Kara Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan M60T tanklarına entegre edilmiş olup, bu tankların atış isabetini ve hareket kabiliyetini önemli ölçüde artırmıştır. Ayrıca VOLKAN sistemi, yeni nesil ALTAY tanklarına da uyarlanabilecek şekilde tasarlanmıştır. VOLKAN Atış Kontrol Sistemi, ASELSAN’ın zırhlı araçlar için geliştirdiği birçok yenilikçi çözümden sadece biridir. 

VOLKAN Atış Kontrol Sistemi, güncellenmiş sistem mimarisi, etkin gece ve gündüz görüş, yüksek ilk atımda vuruş ihtimali, yeni nesil kullanıcı ara yüzü ve zorlu muharebe, arazi ve hava koşullarında durağan ya da hareketli atış kontrol fonksiyonlarının icra edilmesi yeteneklerini tanklara kazandırmaktadır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here