Türkiye’nin ilk ihraç edilen gövde montajlı denizaltı tespit sistemi olan YAKAMOS Ailesi’nin yeni üyesi YAKAMOS-RT, 25-28 Temmuz 2023 tarihleri arasında düzenlenecek IDEF 2023 Fuarı’nda ilk kez Meteksan Defence standında sergilenecek.

Türkiye’nin ilk ‘Daldırılabilir Denizaltı Savunma Harbi Sonarı’ YAKAMOS-RT, İnsansız Deniz Araçları başta olmak üzere, karakol botları gibi platformların sığ sularda denizaltı tespit ve denizaltı savunma harbi operasyonları için METEKSAN tarafından geliştirildi.

Yüksek frekanslı çalışmasıyla daha küçük ve hafif bir dizi yapısına sahip olan YAKAMOS-RT, geri çekilebilir yapısı sayesinde platformların manevra kabiliyetini kısıtlamıyor. Denizaltı Karşıtı Savaş için optimize edilen algoritmaları ve kullanıcı arayüzü sayesinde rakiplerine göre önemli operasyonel avantajlar sunan bu yeni denizaltı tespit sistemi, YAKAMOS Sonar ailesinin algoritmalarını kullanmaktadır.

Meteksan Defence Başkan Yardımcısı Özgür CANKARA, Türkiye’nin ilk geri çekilebilir denizaltı tespit sistemi olan YAKAMOS-RT’nin Denizaltı Karşıtı Savaş için geliştirildiğini söyledi. 

CANKARA, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, denizaltı tespit sistemleri alanında elde ettikleri teknoloji ve altyapıyı kullanarak yeni ürünler geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.

Özellikle yerli ve milli insansız deniz araçları gibi daha küçük platformların, denizaltı tehditlerine karşı etkili bir şekilde hareket etmelerinin önemli bir gereklilik olduğunu vurgulayan CANKARA, bu nedenle YAKAMOS-RT’nin geliştirilmesine odaklandıklarını açıkladı. 

Geliştirme süreci boyunca inovatif bir çalışma yürüterek YAKAMOS-RT’yi tamamladıklarını ifade eden CANKARA, sistemin küçük ve hafif yapısını vurguladı. Bu özellik sayesinde, denizaltı tespit sisteminin yerli üretilen insansız yüzey araçları gibi küçük platformlarda taşınabileceğini ve Denizaltı Karşıtı Savaş beklentilerine uygun ve maliyet açısından verimli bir çözüm sunduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here