Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Malezya Ekonomi Bakanı Sayın YB Dato’ Sri Mustapa Mohamed ile savunma sanayii ve havacılık alanında ikili işbirliği imkanlarının ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tesislerinde seri üretim çalışmaları devam eden HÜRJET Jet Eğitim Uçağı ile Malezya’nın açtığı jet eğitim uçağı ihalesine katılanTUSAŞ, önümüzdeki dönemde diğer platformları için de önemli çalışmalar gerçekleştirmeyi ve bu pazardaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor.

TUSAŞ Malezya ile savunma sanayii ve havacılık alanında ortak yeni proje çalışmaları kapsamında Malezya’nın ticaret başkenti Selangor’da yer alan Cyberview Futurise yerleşkesinde yeni bir ofis açmıştı.

Savunma sanayii ve havacılık alanında işbirliği kapsamında TUSAŞ Malezya ofisi ile, Malezya Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Standartlaştırma ve Ar-Ge kuruluşu olan “SIRIM” arasında Kasım 2021’de anlaşma imzalandı.

Anlaşma kapsamında iki taraf endüstriyel standartlar geliştirme, Endüstri 4.0, makina ve imalat, dizayn ve analiz gibi konuların yanı sıra havacılıkta Ar-Ge projeleri ile havacılık sertifikasyonu alanında eğitim ve danışmanlık konularında iş birliği gerçekleştirecek.

Ayrıca TUSAŞ ve Kuala Lumpur Üniversitesi Malezya Havacılık Teknolojileri Enstitüsü ile teknik ve uygulamalı havacılık eğitimleri konusunda araştırma programları geliştirmek için iş birliği anlaşmasına imza attı.

Anlaşma kapsamında insan kaynağı ve akademisyen geliştirme programları ile Malezya’nın havacılık endüstrisinde yetenek havuzunun ve genel olarak hava gücünün geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacak.Malezya Havacılık Endüstrisi 2030 Projeleri kapsamında gerçekleştirilecek olan uçak ve insansız hava araçları tasarım, mühendislik, üretim, sistem entegrasyonu, tamir ve bakım (MRO) süreçlerinde iş birliği sağlanacak.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here