Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) 2020 yılı projeleri ve son durum hakkındaki video paylaşımında, HÜRJET alt sistem sözleşmeleri imzalandığı, ATAK Faz-II kalifikasyon testleri tamamlandığını duyurdu.

TUSAŞ tarafından yürütülen HÜRJET projesinde 2020 yılı içerisinde çeşitli firmalar ile alt sistem sözleşmeleri imzalandı. HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı projesinde ‘Ön Tasarım Gözden Geçirme’ aşaması Temmuz 2019’da tamamlanmıştı.

HÜRJET Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı

HÜRJET projesiyle Türk Hava Kuvvetleri  envanterindeki T-38 uçakları ikame edilecek. Ayrıca 3 bin kilogram faydalı yük ile F-16’ların yakın hava destek ve savaş eğitim uçağı rollerini paylaşması planlanıyor.

HÜRJET Ses hızının 1,2 katı (mach 1,2) hızda, 45.000 fit azami irtifaya sahip olacak şekilde tasarlanacak. Havada yakıt ikmali kabiliyetine sahip olacak uçağın, ilk yerli dijital ‘Fly By Wire’ uçuş kontrol sistemi ile donatılacak.Hürjet’in ilk uçuşunu 2023’de yapması, ilk teslimatın ise 2025’te gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Irak Savunma Bakanı Jumaah Enad Saadoonn, geçtiğimiz günlerde Ankara’da bulunan TUSAŞ tesislerine bir ziyaret gerçekleştirmişti. Ziyareti esnasında, üretim bandında bulunan ATAK FAZ-II helikopteri görüntülendi.

TUSAŞ’ın hazırladığı videoda T129 ATAK FAZ-II Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri’nin kalifikasyon testlerinin tamamladığı belirtildi. T-129 Taarruz ve Taktik keşif helikopterinin ikinci fazı ATAK FAZ-2 ilk uçuşunu Kasım 2019’da başarıyla gerçekleştirmişti.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında TUSAŞ tesislerinde T-129 ATAK FAZ-2 helikopteri ile özel uçuş gerçekleştirdi.Bir erkek, bir kadın test pilotu tarafından uçurulan FAZ-II ATAK helikopteri yaklaşık 3 dakika havada kaldı.Bu anda 5 bin kişi uçuşu canlı izledi.

FAZ 1 ve 2 arasındaki en büyük fark, Elektronik Harp (EH) sistemlerinde olacak.FAZ-I ek olarak FAZ-II’de Radar İkaz Sistemi RWR (Radar Warning Receiver), Radyo Sinyal Karıştırıcısı RFJ (Radio Frequency Jammer), Lazer İkaz Sistemi LWR (Laser Warning System) gibi EH sistemleri bulunacak.Ayrıca 9681 V/UHF Radio (Yüksek/çok Yüksek Bant Telsizi) yer alacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ‘ağır sınıf taarruz helikopteri’ ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilecek olan ATAK-2 helikopterin çalışmaları devam ediyor. Helikopterin ilk test uçuşunu 2024 yılında yapması planlanıyor. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) birebir ölçülerdeki “mockup” modeli sergilenmişti.

KOTİL : AKSUNGUR İHA’NIN SERİ ÜRETİMİNE BAŞLANDI

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, TUSAŞ çalışanları için bir yılbaşı mesajı yayımladı. Mesajda, AKSUNGUR İHA’nın pratik olarak seri üretime başladığını, yakında beş adet Aksungur’un teslim edileceğini açıkladı.

TUSAŞ tanıtımında AKSUNGUR İHA’nın ilk kez 12 adet MAM-L ile tam mühimmatlı olarak 20.000 feet irtifasında 28 saat uçtuğuda yer aldı.

Kaynak: TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here