Military Times’a konuşan Ukrayna askeri istihbarat şefi Tugay General Kyrylo Budanov, Rusya’nın muhtemelen Ocak sonu veya Şubat başında yeni bir yıldırım saldırısı başlatmaya hazırlandığını söyledi.

General Budanov, harekatın ilk adımının ülkenin savaşma kabiliyetini baltalamak için “protestolar ve toplantılar yoluyla huzursuzluğu kışkırtarak büyük bir psikolojik savaş eylemini içereceğini söyledi.

Ukrayna istihbaratına göre, askeri harekat muhtemelen hava saldırıları, topçu ve zırhlı saldırılarıları ile başlayacak. Ukrayna’nın doğusundaki hava saldırıları ile birlikte Odesa ve Mariupol’da amfibi harekat düzenlenecek.Harekata ek olarak Beyaz Rusya ile kuzeybatı sınırında küçük saldırlar olabilir.Rusya harekat ile Ukrayna’nın Dnipro Nehri’nin doğusundaki topraklarının çoğunu ve Karadeniz kıyı şeridini ele geçirmeyi planladığı belirtildi.

Ukrayna istihbaratına göre, 20 Kasım itibariyle Rusya, 94.000 asker, 1.200 tank, 2.900 zırhlı savaş aracı, 1.600 topçu, 330 uçak, 240 helikopter, 75 deniz unsuru ve altı denizaltı dahil olmak üzere 40 taktik tabur grubu konuşlandırmış durumda. Rusya, en az 3.500 hava indirme ve özel harekat birliklerini her an müdahele için hazır bekletiyor.

General Budanov, kötü kış şartlarının Rus birlikleri veya Ukrayna savunması için önemli bir engel olmayacağını söyledi.

Ukrayna askeri istihbaratı tarafından işgal altındaki Donbas, Kırım ve Rusya’nın Ukrayna sınırındaki güneybatı bölgelerinden gelen en olası Rus saldırı yönlerini gösteren bir harita yayınladı.

Washington DC merkezli bir düşünce kuruluşu olan Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), tam ölçekli saldırıyı olası senaryolar arasında en kuvvetsiz olarak görüyor ve Kırım ve Donbas’ın ötesine geçmeyeceğini savunuyor. Enstitü Rusya tarafından yapılan hazırlıkların, tam teşekküllü bir işagal için gereken birleşik bir silah operasyonunu hazırlıklarına benzemediğini belirtiyor.

ABD’li yetkililer, Avrupalı ​​müttefikleriyle birlikte, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde yürürlüğe girecek yeni bir yaptırım paketi oluşturma konusunda görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here