ABD basının önde gelen gazetlerinden Washington Post’un haberine göre, “Rusya Ukrayna’yı işgale hazırlanıyor. Operasyonun halihazırda sınıra konuşlandırılan 175 bin askerle yapılacak” iddiasında bulundu.

ABD istihbarat birimlerinin gizli analizlerine dayandırdığı habere göre, Rusya, önümüzdeki yıl Ukrayna’yı işgale hazırlanıyor. İşgal operasyonunun 175 bin asker ile yürütüleceği iddia edildi.

Haberde, Moskova’nın farklı cephelerden saldırıya geçebilmek amacıyla bazı stratejik noktalara askeri birliklerini halihazırda konuşlandırmış durumda olduğu bildirildi. Yüzlerce taburdan oluşan taktiksel birliklerin söz konusu işgal operasyonunda  tank ve top gibi ağır savaş teçhizatı ile donatıldığı öne sürüldü.

Rus birliklerinin şu an dört noktada konuşlandırıldığı ve Rusya’nın hedef şaşırtmak ve güvensizlik yaratmak amacıyla sınıra sürekli olarak askerler sevk edip geri çektiği ifade edildi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), söz konusu iddialara yönelik doğrudan bir değerlendirme yapmazken, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırgan eylemler planladığına dair ipuçlarından dolayı endişe duyuyoruz” açıklamasında bulundu. Pentagon Sözcüsü Tony Semelroth, “Washington’un şimdiye kadar olduğu gibi bölgedeki gerilimin giderilmesi ve Doğu Ukrayna’daki sorunun diplomatik yoldan çözülmesini desteklediğini” vurguladı.

RUSYA,UKRAYNA’YA BAYRAKTAR TB2 SİHA SATIŞINDAN RAHATSIZ

Rus TASS haber ajansının aktardığına göre Putin, Ukrayna’yı ülkenin doğusundaki Rusya yanlısı güçlere karşı “Bayraktar silahlı insansız hava araçlarını kullanmak” gibi “provokatif” askeri eylemlere girişmekle suçluyor.

Ukrayna, Ekim ayında Türkiye’den satın aldığı Bayraktar TB2 SİHA’larını ilk kez ülkenin doğusundaki ayrılıkçılara karşı kullandığını resmen açıklamış, bu açıklama Rusya’da rahatsızlık yaratmıştı.

Dün Ukrayna Savunma Bakanı Oleksi Resnikov, Moskova’nın ülkelerine saldırmasından endişeli olduklarını ve bu saldırının muhtemelen önümüzdeki sene Ocak ayı sonu olabileceğini tahmin ettiklerini duyurmuştu. Resnikov ayrıca, Ukrayna’nın şu dönem itibarıyla bütün senaryolar üzerinde durup değerlendirmeler ve analizler yaptığını açıklamıştı.

kaynak: AFP, Ajanslar, DW, VOA, WP,

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here