Ukrayna askerleri Javeline tanksavar füzeleri ile mevzi alıyor. Kaynak: Ukrayna Savunma Bakanlığı

Müşterek Kuvvetler Operasyon (JFO) komutanı Oleksandr Pavliuk, ABD’den tedarik edilen tek personel tarafından taşınabilen lazer güdümlü ‘Javelin’ tanksavar füzelerini operasyon bölgesine konuşlandırdıklarını söyledi.

JFO kuvvetleri komutanı, ‘Javelin’ donatılmış birimleri tehdit altındaki alanlarda konuşlandırmaya çalıştıklarını söyledi. Durumun kötüleşmesi durumunda tanksavar füzelerinin kullanılcağınıda belirtti.

Askeri uzmanlar, Javelin tanksavar füzelerinin “Rusların Ukrayna’ya karşı kullanmayı planladığı T-80 tanklarına karşı oldukça etkili olduğunu” söyledi.

İlk Javelin’ tanksavar füze istemleri Mayıs 2018’de Ukrayna’ya teslim edildi. Ukrayna Hükümeti Aralık 2019’da Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın bu tanksavar füze sisteminin ikinci partisinin tedariki için ABD ile sözleşme imzaladı. Sözleşmenin ardından ABD Ukrayna’ya aralıklı partiler halinde Javelin ATGM sevkiyatı gerçekleştirdi.

ABD’li yetkililer yeni bir Rus işgali olasılığına karşı Ukrayna’ya ek silah göndermeyi planlıyor. Gönderilecek silahlar arasında Mi-17 Helikopterleri, Stinger Füzeleri ve Javelin Tanksavar Füzeleri bulunuyor. ABD Savunma Bakanlığı, Afganistan’a gidecek bazı teçhizat ve Mi-17 helikopterleri Ukrayna’ya gönderilmesi için baskı yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here