Milli Savunma Bakanlığı, Üç adet Akıncı İHA’nın Çorlu’daki Hava Meydan Komutanlığımızda muayene ve kabul faaliyetlerini tamamladığını açıkladı. Akıncı İHA’lar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda göreve başlayacak.

Bakanlığın açıklamasında, ” Üç adet Akıncı İHA, Çorlu’daki Hava Meydan Komutanlığımızda muayene ve kabul faaliyetlerini tamamladı. Göreve başlayacak olan Akıncı İHA’lar Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza hayırlı olsun. “ ifadelerini kullandı.

BAYKAR firması tarafından geliştirilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Ağostos 2021’de düzenlenen tören ile güvenlik güçlerine teslim edildi.

Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ilk uçuşunu 6 Aralık 2019 yılında gerçekleştirdi.AKINCI TİHA’nın ikinci prototipi Doğrulama ve Tanımlama Testi kapsamında 13 Ağustos 2020’de 1 saat 2 dakikalık uçuşu başarıyla tamamladı.AKINCI test programı kapsamında 4 Kasım 2020’de Yer Kontrol İstasyonu bulunmayan uzak meydana, tam otonom iniş kalkışı başarıyla gerçekleştirildi. AKINCI PT-2 Gelişmiş Sistem Tanımlama Testini’ 14 Mart 2021’de geçti. MAM-T mühimmatının Bayraktar AKINCI TİHA’dan ilk atış testi 23 Nisan 2021’de başarıyla gerçekleştirildi.Daha yüksek harp başlığı etkinliği ve daha uzun menzil için geliştirilen MAM-T mühimmatı, zırhlı ya da zırhsız araçlar, binalar ve su üstü hedeflere karşı kullanılabiliyor. Mühimmat, İHA’larda 30 km, hafif taarruz uçaklarında 60 km ve savaş uçaklarında 80 km’den menzile sahip olacak. AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) yerli ve milli bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek 38.039 feet (11.594 metre) irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu 9 Temmuz 2021’deki uçuşunda gerçekleştirdi.Yine aynı uçuşta, AKINCI TİHA, toplam 3000 libre (1.360 kg) faydalı yükle 13 saat 24 dakika uçuş gerçekleştirdi. AKINCI, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen NEB (Nüfuz Edici Bomba) ile havalandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here