Rusya’nın Ukrayna’ya karşı son ayların en büyük füze saldırısı, 24 Haziran’da gerçekleşti. Ukrayna Genelkurmayı, Rus kuvvetlerinin farklı bölgelerden bir dizi füze ve insansız hava aracıyla saldırdığını duyurdu. Saldırıda, Caspian Denizi’nden on stratejik Tu-95 bombardıman uçağından 40 Kh-101/Kh-555 seyir füzesi, kuzeyden sekiz stratejik 22M3 bombardıman uçağından dokuz Kh-22 seyir füzesi ve Karadeniz’den iki Kalibr deniz tabanlı seyir füzesi kullanıldı. Ayrıca, iki S-300 hava savunma füzesi ve üç Shahed-131/136 insansız hava aracı da saldırıda yer aldı.

Ancak, Ukrayna hava savunması, etkili bir şekilde müdahale ederek tüm füzeleri ve insansız hava araçlarını imha etti. Ukrayna Genelkurmayı, 40 Kh-101/Kh-555 seyir füzesi, iki Shahed-131/136 insansız hava aracı ve bir Kalibr seyir füzesinin başarılı bir şekilde düşürüldüğünü bildirdi.

Ukrayna yetkilileri, Rus kuvvetlerinin saldırıda Kiev, Dnipro şehri ve Dnipropetrovsk Oblastı’ndaki Kryvyi Rih gibi yerleşim bölgelerini hedef aldığını açıkladı. Rus Savunma Bakanlığı ise Ukrayna’daki elektronik istihbarat merkezleri, hava ekipmanları ve yakıt depolama tesislerinin vurulduğunu iddia etti.

Wagner güvenlik şirketiyle ilişkili olan Prigozhin, Rus hava birimlerinin planlandığı gibi uçtuğunu ve Rostov Oblastı’ndaki Wagner kontrolünün Rus operasyonlarını etkilemediğini belirtti. Eleştiri almamak için Prigozhin’ın büyük saldırı serisine bağlı operasyonları engellemek yerine müdahale etmediği ifade edildi.

-Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus Savunma Bakanlığı’nın Haziran ayı sonuna kadar “yedek bir ordu” oluşturacağını, yeni bir ordu kolordusu kuracağını ve amaçlanan güç yapılandırması kapsamında Batı Askeri Bölgesi (WMD) formasyonlarını güçlendireceğini duyurdu. Şoygu, Rusya’nın adı belirtilmeyen bir ordu kolordusu ve belirtilmeyen bir “yedek ordu” için rezervler oluşturduğunu ve 1. Muhafız Tank Ordusu ve 20. Muhafız Kombine Silahlar Ordusu’na beş alay eklediğini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bildirdi.

-ABD savunma üreticisi Lockheed Martin, NATO ülkelerinin Ukrayna’ya F-16 savaş uçaklarını göndermeyi kabul etmeleri durumunda, Ukrayna’nın Lockheed F-16 savaş uçaklarını uçurmasına ve bakımını yapmasına yardımcı olmaya hazır olduğunu belirtti. Financial Times, Lockheed Martin’in Operasyonlar Başkanı (COO) Frank St. John’un, NATO’nun Ukrayna’ya F-16 sağlamayı kabul etmesi durumunda, Lockheed’in yeni F-16’lar inşa etmeye, mevcut gövde yapılarını değiştirmeye ve F-16 eğitimi, ekipmanı ve sistem destek sağlamaya hazır olduğunu aktardı.

-Hanna Malyar, Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı, 24 Haziran’da Ukraynalı kuvvetlerin aynı anda saldırı başlattığını ve Bakhmut’un kuzeyi ile güneybatısında ilerleme sağladığını ifade etti. Malyar ayrıca Ukrayna kuvvetlerinin Zaporijya cephesinde yoğun çatışmalara devam ettiğini ekledi.

Ukrayna Tavrisk Grubu Komutanı Tuğgeneral Oleksandr Tarnavskyi, 23 Haziran’da Zaporijya bölgesinde Ukraynalı kuvvetlerin başarılar elde ettiğini ve ilerleme kaydettiğini belirtti. Rus askeri blog yazarları, Ukrayna saldırılarının yoğunlaştığını ve Rus topçu ateşinin azaldığını iddia ederek 23 Haziran gecesi ve 24 Haziran’da Orikhiv’in güneyinde Ukraynalıların ilerlemelerine katkıda bulundu.

Rus Savunma Bakanlığı, Ukrayna kuvvetlerinin Donetsk ve Lyman yönlerinde başarısız saldırı operasyonları gerçekleştirdiğini iddia etti.

KUPYANSK-SVATOVE

Son raporlara göre, Rusya’nın kara birlikleri, 24 Haziran tarihinde Kupyansk-Svatove hattında sınırlı kara saldırılarına devam etti. Ukrayna Genelkurmayı, Rus kuvvetlerinin Kharkiv Oblastı’ndaki Berestove bölgesinde başarısız saldırı operasyonları gerçekleştirdiğini bildirdi. Aynı zamanda, Kupyansk yönünde hizmet veren bir Ukraynalı genç çavuş, Rus kuvvetlerinin Kupyansk’a daha fazla yaklaşma girişimlerinin başarısız olduğunu belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı ise, Berestove ve Yahidne bölgelerinde üç Ukraynalı sabotaj ve keşif grubunun Rus kuvvetleri tarafından imha edildiğini iddia etmektedir. 

KREMİNNA

Rus kuvvetleri Kreminna bölgesindeki saldırılarını sürdürmektedir. Ukrayna Genelkurmayı, Rus kuvvetlerinin Kreminna’nın güneyinde başarısız harekatlar gerçekleştirdiğini bildirmiştir. Ukrayna Doğu Kuvvetleri Sözcüsü Albay Serhiy Cherevaty, Svatove ve Kreminna yönündeki Rus saldırılarının yoğunluğunun azaldığını belirtmiştir.

Rusya Savunma Bakanlığı ise, Rus Merkez Kuvvet Grubu’nun Serebrianska orman bölgesinde dört Ukrayna saldırısını püskürttüğünü iddia etmektedir. Ayrıca, Rus kuvvetlerinin Yampolivka, Torske ve Dibrova bölgelerinde üç Ukraynalı sabotaj ve keşif grubunu bastırdığı iddia edilmektedir.

Rus milblog yazarları, Rusya’nın 76. Muhafız Hava İndirme (VDV) Tugayı unsurlarının Kreminna istikametinde bir Ukrayna mevzisini ele geçirdiğini iddia etti.Kremlin’e bağlı bir milblog yazarı, Rus VDV kuvvetlerinin iki gün süren çatışmaların ardından Serebrianske orman bölgesine daha da ilerlediğini iddia etti.

BAKHMUT 

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar, Bakhmut bölgesindeki karşı taarruz operasyonlarının yoğunlaştığını duyurdu. Malyar, Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut’a yakın bölgelerde eşzamanlı taarruz operasyonlarına başladığını belirtti. 

Bu operasyonlar, Bakhmut’un kuzeyinde, Bakhmut’un kuzeybatısında (Bakhmut’un 11 km kuzeybatısında) Orikhovo-Vasylivka, Bakhmut’un kuzeybatısında (Bakhmut’un 8 km kuzeybatısında) Bohdanivka ve Bakhmut’un kuzeyinde (Bakhmut’un 2 km kuzeyinde) Yahidne; Bakhmut’un güneybatısında, Bakhmut’un 7 km güneybatısında Klishchiivka ve Bakhmut’un 13 km güneybatısında Kurdyumivka’da gerçekleştirildi. Malyar, Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut bölgesindeki tüm yönlere yönelik saldırılarda belirli bir ilerleme kaydettiğini açıkladı.

Rus Savunma Bakanlığı (MoD) ise Güney Gruplandırması’nın Rus unsurlarının Vesele (Bakhmut’un 20 km kuzeydoğusu) ve Bakhmut yakınlarında Ukrayna saldırılarını püskürttüğünü iddia etti. Rus MoD, Ukrayna kuvvetlerinin Wagner Grubu finansörü Yevgeny Prigozhin’in silahlı isyanından faydalanarak Bakhmut yönünde yeni taarruz operasyonları başlattığını 23 Haziran’da iddia etti. Rus askeri blog yazarları, Ukrayna kuvvetlerinin Bakhmut yönündeki operasyonlarının tempolarını önemli ölçüde artırdığını, ancak Rus kuvvetlerinin bölgedeki pozisyonlarını koruduğunu savundu.

Ukrayna Genelkurmayı ise Rus kuvvetlerinin Ivanivske (Bakhmut’un 6 km batısı) ve Vesele yakınlarında başarısız bir taarruz operasyonu gerçekleştirdiğini bildirdi.

Ukrayna’nın 3. Ayrı Taarruz Tugayı ise Bakhmut bölgesinde 57. Motorize Piyade Tugayı’nı yenilgiye uğrattığını ve Siverskyi Donets-Donbas kanalının batı kıyısında Rus köprübaşını yok ettiğini açıkladı.

AVDİİVKA 

Ukrayna ve Rusya kuvvetleri, 24 Haziran’da Avdiivka-Donetsk Şehri cephesinde sınırlı kara saldırılarını sürdürdü. 

Rusya Savunma Bakanlığı, Güney Gruplama kuvvetlerinin Avdiivka, Pervomaiske (Avdiivka’nın güneybatısında 11 km) ve Marinka (Avdiivka’nın güneybatısında 27 km) civarında Ukrayna saldırılarını püskürttüğünü iddia etti. 

Ukrayna Tavrisk Gruplama Sözcüsü Kaptan Valeriy Shershen, Ukrayna kuvvetlerinin geçtiğimiz hafta Avdiivka’nın güneybatısında (Avdiivka’nın 22 km güneybatısında) 2014’ten bu yana Rus kontrolünde olan bir bölgeyi ele geçirdiğini bildirdi. 

ZAPORİJYA 

Ukrayna Genelkurmayı tarafından, Rus kuvvetlerinin Donetsk Şehri’nin 30 km güneybatısında bulunan Vuhledar yakınlarında başarısız bir saldırı operasyonu düzenlediği bildirildi. Rus kaynaklara göre, Ukrayna kuvvetlerinin Donetsk ve Zaporijya oblastları arasındaki idari sınırlarda kara saldırılarına devam ettiği iddia edildi. 

Rusya Savunma Bakanlığı (MoD), Doğu Grubu kuvvetlerinin Rus unsurlarının Velyka Novosilka’nın güneyi ve güneybatısında üç Ukrayna saldırısını püskürttüğünü iddia etti. 

Ukrayna Genelkurmayı, Rus kuvvetlerinin Velyka Novosilka’nın 13 km güneydoğusunda bulunan Zolota Nyva yakınlarında başarısız bir karşı saldırı düzenlediğini ve Velyka Novosilka’nın 7 km güneyindeki Makarivka’da kaybedilen mevzileri geri almaya çalıştığını bildirdi.

Ukrayna kuvvetleri, 24 Haziran’da batı Zaporijya Oblastı’nda karşı taarruz operasyonlarına devam etti ve iddiaya göre kazanımlar elde etti. Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar, güney Ukrayna’daki tüm saldırı hatlarında yoğun çatışmaların devam ettiğini bildirdi. 

Bir Rus askeri blog yazarı, Ukrayna kuvvetlerinin Orikhiv’in güneybatısında saldırıları durdurduktan sonra 23 Haziran akşamı Robotyne’a (Orikhiv’in 12 km güneyi) yönelik saldırıları yoğunlaştırdığını iddia etti. Blog yazarı, Ukrayna kuvvetlerinin Robotyne yakınlarında Rus siper mevzilerini ele geçirdiğini ve azalan Rus topçu ateşinin Ukrayna ilerlemelerine yardımcı olduğunu belirtti. 

Önde gelen bir Rus askeri blog yazarı, Ukrayna kuvvetlerinin Robotyne’a kuzeyden 1.5 km ilerlediğini ve 24 Haziran akşamı itibarıyla yeni mevzilere yerleştiğini iddia etti. Blog yazarı, Rus kuvvetlerinin Ukrayna ilerlemelerini engellemek için Özel Amaçlı 22. (GRU) Tugayı’nın ve Rus Hava İndirme Kuvvetleri’nin (VDV) 45. Spetsnaz Tugayı’nın birimlerinin bölgeye transfer edildiği bildirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here