Virgin Galactic, 29 Haziran’da, üç İtalyan vatandaşını taşıyarak SpaceShipTwo altorbital uzay uçağının tamamen ticari ilk uçuşunu gerçekleştirmeyi planlıyor. Uçuşta, İtalyanlar on iki deneyden fazlasını gerçekleştirecek.

Virgin Galactic, New Mexico’daki Spaceport America’dan uçacak olan “Galactic 01” görevinin tarihini 26 Haziran’da duyurdu. Şirket daha önce uçuş için 27-30 Haziran aralığını belirtmişti.

Bu uçuş, Virgin Galactic tarafından tamamen ticari bir görev olarak kabul ediliyor, ancak şirket daha önceki test uçuşlarında araştırma yüklerini taşıyarak küçük miktarlarda gelir elde etmişti.

“Virgin Galactic’in CEO’su Michael Colglazier, “Galactic 01, ilk ticari uzay uçuşumuz ve İtalyan Hava Kuvvetleri ile Ulusal Araştırma Konseyi’nin ilk uzay araştırma görevlerine destek vermek için seçilmekten onur duyuyoruz. Virgin Galactic’in araştırma görevleri, gelecek yıllarda devlet ve araştırma kurumlarına tekrarlanabilir ve güvenilir bir şekilde uzaya erişim sağlayacak yeni bir çağ başlatacak.” ifadelerini kullandı.

İtalyan hükümeti tarafından “Virtute 1″ olarak adlandırılan 29 Haziran uçuşunda, üç İtalyan yük uzmanı yer alacak. Uçuşun komutanlığını İtalyan Hava Kuvvetleri’nden Albay Walter Villadei üstleniyor. Daha önce NASA ve Axiom Space ile ticari bir yörüngesel uzay uçuşu için eğitim alan Villadei, Mayıs ayında gerçekleşen Uluslararası Uzay İstasyonu’na yönelik Ax-2 görevinde yedek pilot olarak görev yapmıştı.”

Villadei’ye, İtalyan Hava Kuvvetleri’nden Yarbay ve doktor Angelo Landolfi ile İtalya Ulusal Araştırma Konseyi’nden araştırmacı Pantaleone Carlucci eşlik ediyor. Üç araştırmacı uçuş öncesi, sırası ve sonrasında kozmik radyasyonu ölçecek, sıvı ve yanmanın mikrogravite üzerindeki etkisini test edecek ve tıbbi veri toplayacaklar. Villadei, 6 G’ye kadar çalışabilen bir kıyafet tasarımını test ederken biyomedikal veri toplayacak bir “akıllı uçuş kıyafeti” giyecek.

İtalyanlara mürettebat kabininde Virgin Galactic astronot eğitmeni Colin Bennett eşlik ediyor ve araştırma uçuş deneyimini değerlendirecek. Bennett, Temmuz 2021’de şirketin kurucusu Richard Branson’ı taşıyan SpaceShipTwo görevinde uçmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here