ABD Hava Kuvvetleri, Ukraynalı askeri pilotların Arizona’da F-16 savaş uçakları eğitimine başladığını duyurdu.

Hava Kuvvetleri sözcüsü Rose Riley tarafından yapılan açıklamada, bu hafta “az sayıda” Ukraynalı pilot, Tucson’daki Morris Ulusal Hava Muhafız Üssü’nde eğitimlerine başladı. Morris Üssü, Arizona Ulusal Muhafızları’nın 162. Kanadı tarafından işletilen ve uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan bir F-16 pilot eğitim merkezidir.

Riley, “Eğitim müfredatı, her pilotun temel bilgi ve becerileriyle uyumlu olacak ve birkaç ay sürecektir” dedi.

Ulusal Hava Muhafızları komutanı Korgeneral Michael Loh, Eylül ayında yaptığı açıklamada, Ukraynalı pilotlardan oluşan ilk grubun yıl sonuna kadar F-16 eğitimini tamamlayabileceğini ancak uçakların savaşa katılmasının daha uzun sürebileceğini söyledi.

İlk pilotların daha fazla uçuş deneyimine sahip olmaları bekleniyor, bu nedenle Hava Kuvvetleri her pilot grubunun eğitiminin ortalama dokuz ay sürebileceğini tahmin ediyor.

Ukrayna liderleri, Batılı müttefiklerini savaş uçağı sağlama konusunda zorladılar. Biden yönetimi maliyet, Rusya’yı kışkırtma olasılığı ve uçakların Rus hava savunmasına karşı etkili olup olmayacağı gibi endişeler nedeniyle bu fikre itiraz etti. Ancak Hava Kuvvetleri tarafından yürütülen bir çalışma, bu planın uygulanabilir olduğunu gösterdi ve yönetim bu yılın başlarında anlaşmayı imzaladı.

Ukraynalı pilotlar Arizona’ya varmadan önce Teksas, San Antonio-Lackland Ortak Üssü’nde İngilizce eğitim programına katıldılar. Savunma Dil Enstitüsü’nün Hava Kuvvetleri liderliğindeki İngilizce Dil Merkezi, her yıl yaklaşık 50 ülkeden 350 civarında yabancıyı mezun ediyor.

Politico, 13 Ekim’de Ukraynalı pilotların Avrupa’daki uçuş simülatörlerinde jetin nasıl kullanılacağını öğrenmeye başladığını bildirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here