Amerika Birleşik Devletleri, Slovakya’nın Ukrayna’ya verdiği MiG-29 savaş uçakları telafisi olarak ülkeye 12 yeni Bell AH-1Z saldırı helikopteri teklif etti. 

Savunma Bakanı Jaroslav Nad, teklif kapsamında Slovakya Bell AH-1Z saldırı helikopteri, 500 adet AGM-114 Hellfire II füzesi ve eğitim de dahil olmak üzere 1 milyar dolarlık anlam için 340 milyon dolar ödeyecek. 

Nad’ın açıklamasında, ABD yabancı askeri finansman kapsamında 660 milyon doları karşılayacağını belirtti. Avrupa Birliği de  Slovakya’ya 200 milyon avro (213 milyon dolar) ek tazminat gönderecek.

Slovakya Silahlı Kuvvetlerin savaş helikopteri sahip olmadığını belirten Savunma Bakanı Nad, “anlaşmanın Slovakya’nın savunma kabiliyetini önemli ölçüde artıracağını” söyledi.  

Slovakya, Polonya’ya katılarak Sovyet dönemi MiG-29 Fulcrum savaş uçaklarını Ukrayna’ya gönderme kararı almıştı. 

Slovakya 2018 yılında ABD’den sipariş ettiği 14 yeni F-16 Block 70 savaş uçağı ile MiG-29’ları değiştirecek. Uçaklar APG-83 aktif elektronik taramalı dizi (AESA) radarı ve modernize edilmiş bir kokpit gibi özellikler içerecek ve 2024 yılında teslim alınması planlanıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here