Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Erken İhbar Radar Sistemi ailesinin yeni ürünü olan Alçak İrtifa Radar Sistemi Projesi’nin ilk ürününü yakın zamanda envantere ekleyeceklerini söyledi. 

MÜSİAD Ankara Şubesi tarafından hayata geçirilen 4. Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi (MRBS), Hacettepe Üniversitesi Tunçalp Özgen Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştiriliyor.

Zirvenin açılışında konuşan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Türkiye’nin sınır güvenliğini etkileyen birden fazla faktör olmakla beraber, ülkemize yönelik tehditler arttıkça ve çeşitlendikçe sınır güvenlik sistemlerine talep ve ihtiyaç da artmaktadır.” ifadelerini kullandı. 

Güvenlik güçlerimizin kabiliyetlerini ciddi ölçüde arttıracak milli radar sistemlerimizin sayılarının önümüzdeki dönemde artırılmasını planladıklarını belirten Demir, “Bu amaçla yeni bir gelişme olarak, bu yıl içinde Erken İhbar Radar Sistemi ailesi kapsamında ilave radar alım sözleşmeleri imzaladık ve imzalamaya devam ediyoruz.” dedi.  

Demir, “Sınırlarımızda tespit, teşhis ve müdahale sistemlerini yaygınlaştırmak amacıyla KAYI Projemizi genişleterek Projenin 2. Fazı ile birlikte başta Suriye ve İran hudut hatları olmak üzere sınır güvenliğine yönelik çözümler geliştiriyoruz.” Şeklinde konuştu.

BAYRAKTAR TB3 ANADOLU GEMİSİ’NDE OPERASYONLARA HAZIRLANIYOR

İsmail Demir, “18 Mart bizim için bir milat tarihti, uçağımız hangardan çıktı, taksi yaparak işbaşına gitti. Bunun yanında ‘Hürjet’imiz, Atak-2 ve Anka-2’miz de artık görücüye çıktı.” diye konuştu. 

Demir sözlerine şöyle devam etti: “Bayraktar TB3’ümüzün de Anadolu Gemisi’nde operasyon yapmak üzere hazırlandığında belirtmek istiyorum.”

 YENİ SÜRPRİZLERE HAZIR OLUN 

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yakın zamanda savunma sanayiinde yapılan projeleri anlatarak, “Yeni sürprizlerimizin olacağını da belirtmek isterim. Önümüzdeki günlerde bizi takibe devam edin” dedi.

ROKET VE MÜHİMMAT TESPİT RADARI PROJESİ BAŞLATIALCAK 

Askeri birliklerin ve tesislerin korunması için geliştirilmiş olan dron tespit ve önleme sistemlerinin yeteneklerini, değişen tehditlere paralel sürekli olarak geliştirdiklerini söyleyen İsmail Demir, son dönemde çok sayıda sistemin kullanıcılara teslim edildiğini söyledi.

Demir, “Başkanlığımız, birliklerimiz için tehdit haline gelen roket ve havan mühimmatlarının erken tespiti için gerekli olan radar sistemlerinin de geliştirilmesine yönelik projelerin başlatılması için gerekli adımları atıyor.” ifadelerini kullandı. 

Milli Savunma Bakanlığı,10 Aralık 2021’de yaptığı açıklamada, muayene ve kabul işlemleri tamamlanan ‘Silah Tespit Radarı’, Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdiğini duyurmuştu. 

AESA BURUN RADARI SON AŞAMADA 

Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 ve Akıncı İHA sisteminin AESA burun radarları hakkında konuşan İsmail Demir, “F-16 ve Akıncı İHA sisteminin AESA burun radarlarının milli olarak geliştirilmesinde son aşamaya geldik.” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here