ASELSAN’ın Albatros Kamikaze İDA’sı hedef gemiyi dakikalar içinde sulara gömdü

0
125

 ASELSAN tarafından geliştirilen ve su üzerinde yüksek hızla düşman hedeflerine çarparak patlatılmasını sağlayan kamikaze İDA Albatros, Mersin açıklarında başarılı bir test atışı gerçekleştirdi. 

Test, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’nda bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ile ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol ve diğer yetkililer tarafından anbean takip edildi.

Albatros, 8’li sürü halinde hareket edebilme yeteneğine sahip ve üzerinde ROKETSAN’a ait mühimmat bulunuyor. Bu kamikaze İDA sürüsünden bir araç, hedef gemiye çarpıp patlayarak başarıyla tamamlanan test atışında 22 metrelik hedef gemiyi dakikalar içinde sulara gömdü.

Bu test, ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Bayraktar TB2 insansız hava aracının (İHA) görev aldığı bir senaryoyla gerçekleştirildi. Bayraktar TB2, tespit edilen hedeflere insansız deniz araçlarını yönlendirerek İDA-İHA müşterek operasyonunu başarıyla gerçekleştirdi.

Ayrıca, çevre duyarlılığını korumak amacıyla test öncesinde hedef geminin özel bir temizlik sürecinden geçirildiği ve çevreye zarar verebilecek unsurlardan arındırıldığı bilgisi de paylaşıldı.

ASELSAN’ın Albatros kamikaze İDA’sının bu başarılı test atışı, deniz savunma teknolojileri alanında önemli bir gelişmeyi temsil ediyor ve İDA-İHA müşterek operasyonunun etkinliğini gösteriyor.

Kaynak: A.A.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here