23:20- WALL STREET JOURNAL: İRAN, HAMAS’A İSRAİL’E YÖNELİK SALDIRI İÇİN YARDIM ETTİ

Wall Street Journal gazetesinin haberinde, İran’ın Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırıları planlaması için yardımcı olduğunu yazdı. Wall Street Journal’a göre, İran, Hamas’ın İsrail’e sürpriz saldırılarını planlamasına yardım etti. Üst düzey Hamas ve Hizbullah yetkilileri, İran’ın saldırının başlatılmasını onayladığını ve saldırının Ağustos ayından beri planlandığını söylediler.

23:00- MÜZİK FESTİVALİ ALANINDAN 250 CESET TOPLANDI

Hamas, olağandışı bir açıklama yaparak, Gaza yakınlarında düzenlenen bir müzik festivalinde birçok Batılı ülke vatandaşının da dahil olduğu 100’den fazla kişiyi rehin aldıklarını açıkladı. İsrail medyası, Hamas teröristlerinin saldırısına uğrayan güneydeki bir müzik festival mekanından 250’den fazla ceset toplandığını bildirdi.


21:00- ABD: UÇAK GEMİSİ GÖREV GÜCÜNÜ DOĞU AKDENİZ’E GÖNDERİYOR

Amerika Birleşik Devletleri, Hamas’ın saldırılarına cevap olarak İsrail’e mühimmat ve ekipman sağlayacak. Ayrıca USS Gerald R. Ford Uçak Gemisi Görev Gücü Doğu Akdeniz’e yönledirdi. 

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Lloyd Austin, “Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, İsrail Savunma Kuvvetleri’ne hızla mühimmat dahil ek ekipman ve kaynaklar sağlayacak.” açıklamasını yaptı. 

Austin, USS Gerald R. Ford adlı bir uçak gemisini ve onun eşlik eden savaş gemilerini doğu Akdeniz’e yönlendirdiğini,  Washington’un bölgedeki savaş uçakları filosunu artırdığını belirtti. 

Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgeye uçak gemileri gönderme kararı “şaşırtıcı” ve “gerilimi tırmandıracağı” olarak değerlendirildi.

Gerald R. Ford Taarruz Grubu (GRFCSG), ABD Deniz Kuvvetleri Avrupa-Afrika/ABD Altıncı Filo bölgesinde planlı bir görevde bulunmaktadır. Görev gücünde yaklaşık 5000 personel bulunmaktadır. Ayrıca uçak gemisine Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü USS Normandy (CG 60), Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyerleri USS Ramage (DDG 61), USS McFaul (DDG 74) ve USS Thomas Hudner (DDG 116) eşlik etmektedir.

USS Gerald R. Ford (CVN 78) uçak gemisinde bulunan Taşıyıcı Hava Kanadı 8 (Carrier Air Wing 8), ABD Deniz Kuvvetleri’nin uçak gemilerine bağlı bir hava kanadında görev yapmaktadır. Taşıyıcı Hava Kanadı 8, farklı uçak tiplerinden oluşur. Hava üstünlüğü sağlama, hava-hava ve hava-yer görevlerini gerçekleştirmek üzere tasarlanmış çok amaçlı savaş uçakları F/A-18 Hornet ve F/A-18 Super Hornet, erken uyarı ve kontrol uçağı E-2D Advanced Hawkeye ile geniş bir alanı gözetleyebilir ve hava trafiğini yönetebilir. Kargo ve personel taşımacılığı görevleri için kullanılan C-2 Greyhound, elektronik harp görevleri için tasarlanmış savaş uçağı EA-18G Growler düşman radarlarını baskılamak ve elektronik savaş yetenekleri sağlamak için kullanılır. Denizaltı harbi, deniz kurtarma ve genel amaçlı helikopter görevleri için de MH-60R Seahawk ve MH-60S Knighthawk bulunmaktadır.

Bu uçaklar ve helikopterler, Taşıyıcı Hava Kanadı 8’in geniş bir yelpazede görevleri gerçekleştirebilmesini sağlar. Kanat, uçak gemisine bağlı olarak çeşitli askeri operasyonları desteklemek üzere tasarlanmıştır ve geminin gücünü artırarak hava, deniz ve karada etkin bir şekilde harekat yürütmesini sağlar.


20:00 EN AZ 700 İSRAİLLİ ÖLDÜ; 2,000’DEN FAZLA YARALI 

Filistinli militanların Gazze’den İsrail topraklarına kara, deniz ve hava yoluyla gerçekleştirdikleri saldırı sonrası en az 700 İsrailli öldü; 2,000’den fazla kişi yaralandı. Gazze Sağlık Bakanlığı 78 çocuk ve genç, 41 kadın dahil olmak üzere toplam 413 kişi öldü ve 2,300 kişi de yaralandığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı, şu ana kadar en az 2,156 İsrailli’nin yaralandığını ve hastanelerde tedavi edildiğini bildirdi. Bu kişilerin 20’si kritik durumda, 338’i ciddi durumda, 421’i orta durumda, 1,052’si hafif durumda, 49’u şiddetli anksiyete tedavisi görüyor ve 167’si hala tıbbi yetkililer tarafından değerlendiriliyor.”


18:49 – İSRAİL ORDU SÖZCÜSÜ: DÜŞMAN UNSURLARI HALA TOPRAKLARIMIZDA

İsrail Ordusu sözcüsü Daniel Hagari

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, İsrail içinde hala düşman güçlerinin bulunduğunu belirtti. Sızanların bir kısmı Gazze’ye geri kaçmaya çalıştı, ancak sınır çitleri yakınında etkisiz hale getirildiler.

Hagari, “Sorulması gereken zor sorular ve derinlemesine bir soruşturma yapılması gerekiyor. İsrailli halk cevapları hak ediyor.” şeklinde devam etti. Ayrıca, “Şu anda bir savaşın içindeyiz. İDF (İsrail Savunma Kuvvetleri), düşmanı vurmak ve yenmek için tamamen meşgul. Önce savaşacağız, sonra soruşturma yapacağız.” dedi.

Hagari ayrıca, “Genelkurmay Başkanı’nın da medyaya konuşacağına inanıyorum; şu anda savaşı yönetiyor.” diye açıkladı.

Hagari, konuşmasına şöyle devam etti: “Son saatlerde birimlerimiz Gazze ile İsrail sınırının çevresinde sızanları temizlemek için savaşıyor. Askerlerimiz Be’eri’de düşman ateşiyle karşılaştı, Kfar Azza Kibbutz’unda sızanlarla çatıştı, Zikim’de deniz operasyonları düzenledi, Nahal Oz, Kissufim ve diğer bölgelerde çatışmalar yaşandı.”

Gazze’deki Beyt Hanun yerleşim yerine 50’den fazla savaş uçağının katıldığı büyük bir saldırı başlattıklarını belirten Hagari, “Hava Kuvvetleri tam kapasite çalışıyor, binlerce yedek asker hazır durumda.” dedi.


10:00 – İSARAİL-LÜBNAN SINIRINDA TANSİYON ARTIYOR: HİZBULLAH HAVAN SALIDIRISI DÜZENLEDİ 

Lübnan merkezli İran destekli Hizbullah örgütü, Gazze’nin bombalanmasının ardından Şebaa Çiftlikleri’ne havan saldırısı düzenledi. İsrail, bu saldırılara topçu ateşiyle yanıt verdi. Bu saldırılar, Netanyahu’nun tehditleri ve kara harekatının başlayacağı endişeleriyle aynı döneme denk geldi.

Sosyal medya videoları, İsrail’in kontrolündeki tartışmalı Şeba Çiftlikleri’nde Hizbullah’ın İsrail altyapısına yönelik havan saldırılarını gösteriyor. Tarafların yanı sıra Lübnan’daki BM barışı koruma birlikleri de karşılıklı yapılan saldırıları doğruladı.

FİLİSTİN SAĞLIK BAKANLIĞI: EN AZ 313 ÖLÜ, 2.000 KİŞİ YARALANDI

İsrail’in kuşatılmış Gazze’ye yönelik saldırıları giderek yoğunlaşıyor. Gazze’de yerel saatle 09:00’a kadar 10 ev yıkıldı. Hamas liderlerinin ikametleri ve ofisleri de hedef alındı. Yerel tanıklar, hedef alınan evlerden bazılarında sivil cesetler bulunduğunu söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırıları nedeniyle şu ana kadar en az 313 kişinin öldüğünü ve yaklaşık 2.000 kişinin yaralandığını bildirdi. Sağlık Bakanlığı’na göre ölenler arasında 20 çocuk olduğunu belirtti.

İsrail medyası dünkü saldırıları sonrasında ölü sayısının 300 çıktığını, 1,590 kişinin yaralandığını bildirdi. Ölü sayının aratacağı belirtildi. İsrail askerlerinin yanı sıra düzinelerce sivilin de kaçırılıp Gazze’ye getirildiğine inanılıyor. Hamas rehine sayısının İsrail’in bildiğinden daha fazla olduğunu söylüyor.

İSRAİL, GAZZE’YE ELEKTRİK TEDARİKİNİ DURDURDU

İsrail’in elektrik kesintileri, Gazze’deki yaşamı olumsuz etkiliyor. Cumartesi gecesi, İsrail Enerji Bakanı Israel Katz, İsrail’in Gazze’ye elektrik tedarikini durduracağını açıkladı.

Gazze’ye daha önce 120 megavatlık elektrik sağlandığını, şimdi elektriğin 20 megavata düştüğü bildirildi. Gazze’de elektrik, Filistin Otoritesi tarafından finanse edilen elektrik santrallerinden sağlanıyor. Bölge sakinleri, 12 saatte dört saat elektrik alabildiklerini söylüyor.

Hastaneler, İsrail’in devam eden hava saldırılarından kaynaklanan yaralı akışını tedavi etmeye çalışırken elektrik kesintileri, yaralıların tedavilerini daha da zorlaştırıyor. Hastaneler, jeneratörlerle enerji ihtiyacını karşılıyor, jeneratörler günde 48.000 litre yakıt tüketiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here