İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın kabinesinden beş bakan da dahil olmak üzere art arda 60’a yakın istifanın yaşandığı 48 saatlik siyasi krizin ardından Muhafazakar Parti liderliğinden istifa etti.

Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid, Salı akşamı eş zamanlı istifa mektupları ile kabinedeki görevlerinden ayrıldıklarını açıkladı. Sunak istifa mektubunda, “İngiltere halkı hakkı olan şekilde hükümetin düzgün, ciddi ve yetkin bir şekilde yönetilmesini bekliyor” ifadesini kullandı.

Bu istifaları tetikleyen gelişme ise Başbakan Johnson’ın tacizle suçlanan parti yöneticisi Chris Pincher hakkında hata yaptığını kabul etmesi oldu.

Muhafazakar Parti’nin Parlamento’daki Grup Yönetici yardımcısı Chris Pincher hakkında çıkan taciz iddiaları üzerine görevinden istifa etmişti.

Başbakan Johnson Chris Pincher hakkında geçmişte çıkan benzer iddialardan haberdar olmasına karşın onu bu göreve getirmekle suçlanıyordu.

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan ilk açıklamada Johnson’un taciz iddialarından haberdar olunmadığı kaydedildi.

Ancak Başbakan Johnson istifalardan saatler önce, Pincher hakkında üç sene önce böyle bir suçlamanın kendisine ulaştığını kabul etmişti.

Johnson konu ile ilgili son açıklamasında bu kararından ‘büyük pişmanlık’ duyduğunu söylemişti.

Kabindeki istifalar Johnson’un bu açıklamalarının sonrasında geldi.

İngiltere 2022’de, şu an için yüzde 9.1 ile tarihi bir enflasyon rakamıyla ile karşı karşıya.

Bu duruma neden olan faktörlerin çoğu Boris Johnson’ın dışında… Örneğin Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, benzin ve gıda fiyatlarında artışa neden oldu.

Hükümet, benzindeki vergiyi litre başına 5 cent azaltmak gibi önlemler alsa da, Nisan ayında vergi artırma kararını da hayata geçirdi.

Ülkede 34 bin sterlin üzeri kazanan kişiler, daha fazla vergi ödeyecek.

İşçi Partisi lideri Keir Starrmer, bu durumu, “on yıllardır yaşanan en ağır pahalılık krizininin ortasında hükümet çalışan kesim üzerindeki vergi yükünü artırma yolunu seçti” diyerek eleştirmişti.

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here