Savunma Sanayii Başkanı (SSB) İsmail Demir, “Dünyadaki muadilleriyle rekabet edebilecek şekilde geliştirdiğimiz AESA radarımızı önce AKINCI TİHA’ya, ardından F-16’larımıza ve nihayetinde MMU’ya entegre edeceğiz.” dedi.

SSB Başkanı İsmail Demir ASELSAN’ın Gölbaşı yerleşkesini ziyaret ederek yürütülen projelere ilişkin bilgi aldı.

Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 uçaklarının modernize edilmesine yönelik yürütülen Özgür Projesi’nin çıktılarının görülmeye başlandığını belirten Demir, AESA’nın dünyada en ileri ölçülerde uygulanan radarlara muadil olduğunu söyledi.

Demir konuşmasına şöyle devam etti: “Üzerine koyduğumuz kokpitteki aksamlarının tamamen dijitalleştirilmesi ve bir dizi ürünün millileştirilerek artık tamamen Türk sistemlerinin üzerine entegre edilebileceği ve milli silahlarımızın kullanılabileceği bir uçaktan bahsediyor olacağız. Bu aşamada yapılan çalışmalar Milli Muharip Uçak yolculuğumuzun temel taşlarını da teşkil ediyor. Burada kazandığımız her kabiliyetin bir adım daha ötesini Milli Muharip Uçakta kullanıyor olacağız.”

AESA radarın ilk uygulamasını insansız sistemlere, yani Akıncıya çok kısa sürede entegre edeceklerini söyleyen Demir, “Daha sonra F-16’larda, daha sonra da Milli Muharip Uçağımızda bu tür radarı ve ilgili elektronik sistemleri görüyor olacağız. Bu önemli bir kabiliyet artışı anlamına geliyor. ” dedi.

Demir, Türkiye’nin hava gücünü çok daha artıracak sistemlerle devreye gireceğini, F-16’ların ilk modellerinden itibaren uygulama hayata geçirileceğini söyledi.

İsmail Demir sözlerini ” Adım adım F-16’larımız çok daha ileri kabiliyetlere sahip, modernize olmuş şekilde Hava Kuvvetlerimizin hizmetine devam edecekler. Önümüzde almamız gereken çok mesafeler olduğunu görüyorum.” ifadeleriyle bitirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here