Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat  birimi, Ukrayna askerleri 11 Kasım’da Herson şehrine girdiğini duyurdu. 

Açıklamada, ” Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Herson şehrine geri döndü. Geri çekilme yolları Ukrayna ordusunun ateş kontrolü altında. Direnen her Rus askeri imha edilecek.” denildi.

Ayrıca gönüllü teslim olması durumunda Ukrayna, Rus askerlerinin yaşam ve güvenliğini garanti adeceği belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı yerel saat 12.00 civarında, Rus kuvvetlerinin Herson da dahil olmak üzere Dnipro Nehri’nin batı yakasından tamamen çekildiğini duyurdu.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu, 9 Kasım’da yaptığı açıklamada Rus birliklerinin Herson’dan çekilmesini onayladığını söylemişti. 

Bakanlığın açıklamasında, “Ukrayna’daki Rus güçlerinin komutanı Surovkin, Kiev’in saldırıları sebebiyle sivillerin tehlike altında olması ve askeri birliklerin savaşma kapasitesini koruma adına Herson kentinden çekilme teklifinde bulundu.Savunma Bakanı Şoygu da bir komutanın en önemli görevinin asker ve sivillerin canını korumak olduğunu vurgulayarak teklifi kabul etti.”  İfadeleri yer almıştı. 

Yapılan açıklama Rusya’nın bölgeyi ilhak etmek ve yerel nüfusa Rus vatandaşlığını zorlamak için demokratik olmayan referandum düzenlemesinden altı hafta sonra geldi. Ayrıca, Putin’in Herson’da görevlendirdiği vali yardımcısı Kirill Stremousov’un Rus kaynaklarına göre trafik kazası olarak tanımladığı şekilde ölmesinden birkaç saat sonra geldi.

Askeri uzmanlar Rus gücünün Dnipro Nehri’nin batısında çökmesi, Ukrayna GMLRS roketlerinin menziline geniş bir hedef yelpazesi getireceğini belirtti. Hedefler arasında Rusya’nın kuvvetlerini takviye etmek için kullandığı Kırım’daki lojistik noktalar da var.

“Bir dizi tren istasyonu, mühimmat deposu ve diğer lojistik noktaların HIMARS (Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi) menzilinde olacağını belirten uzmanlar, böylece ABD’nin Ukrayna’ya vermek istemediği ATACMS (MGM-140 Ordu Taktik Füze Sistemi) gibi daha uzun menzilli füzelere ihtiyacı olmayacağı anlamına geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here