Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) üçüncü ve dördüncü helikopterleri Filipinler’e gönderdi. “Faz II” altyapısıyla üretilen T129 Atak helikopterleri  Filipinler Hava Kuvvetleri tarafından kabul testleri başladı.

Filipinler Hava Kuvvetlerine toplam altı teslimat yapılması planlanmıştı. Kalan iki helikopterin teslimatını ise 2024 yılı içinde gerçekleştirilecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) geçtiğimiz yıl Filipin Hava Kuvvetleri ile imzaladığı T129 ATAK Helikopteri ihracatında ilk teslimat 8 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirdi. İki adet yapılan teslimatta T129 ATAK Helikopteri’nin yanı sıra yedek parça ve yer destek cihazlarının da sevkiyatı başarıyla tamamlandı.

Ankara Kahramankazan yerleşkesinden kalkan iki adet A400M uçağına konulan iki adet T129 ATAK Helikopteri, başarılı bir şekilde Filipinler’e ulaştı.

İkinci teslimat paketinin sözleşme kapsamında 2023 yılında gerçekleştirilmesi planlanırken, 2022 yılında teslimatın gerçekleştirilmesi için çalışmalarına devam ediyordu. 

Lojistik faaliyetleri kapsamında yedek parça, yer destek cihazı gibi desteklerin sağlanacağı ihracat paketinde bakım personellerinin eğitimleri, sahada teknik destek personelinin görev alması gibi detaylar da yer alıyor. Bugüne kadar eğitim kapsamında 4 pilot ve 19 teknisyenin eğitimleri tamamlanırken, toplamda 13 pilot eğitim gördü. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here