FNSS, IDEF 2023 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda yeni nesil teknolojilere odaklanarak zırhlı muharebe araçları için geliştirilen KAPLAN HİBRİT aracının lansmanını gerçekleştirdi.

KAPLAN HİBRİT, dışarıya iletilebilir güç ve artırılmış yakıt ekonomisiyle paletli bir araç için üstün arazi performansı sunmaktadır. Elektrik motorları sayesinde düşük devirlerde yüksek tork üreterek diğer paletli platformlara kıyasla daha hızlı ivmelenme sağlar, bu da muharebe sahasında gerekli manevraların daha hızlı bir şekilde yapılmasını ve savaş alanında kritik avantaj elde edilmesini sağlamaktadır. 

Bu çözüm, 20 tona kadar olan paletli araçlar için geliştirilmiştir ve kullanıcı ihtiyaçlarına göre yeni paletli araç üretim programlarına ve modernizasyon programlarına uygun şekilde uyarlanabilir. Gelecekte farklı tonajlardaki paletli araçlar için de kullanılabilir olması hedeflenmektedir.

Aracın hareketi tamamen elektrik motorları sorumludur; jeneratör üzerinde kullanılan dizel motorun aracın harekatı ile doğrudan bir bağlantısı yoktur. Bu da jeneratörün istenilen pozisyona yerleştirilebilmesine olanak tanır. Elektrikli sürüş ünitesi aracın ön kısmına konumlandırılmıştır ve araçta iki adet bulunan bu ünite her biri bir paleti sürmektedir. Motorlar aynı devirde çalıştığında araç doğrusal hareket yapar; farklı devirlerde çalıştırıldığında ise dönüş hareketi elde edilir.

Kaplan aracının dizel versiyonunda 360 beygirlik bir motor bulunmaktadır. Kaplan HİBRİT versiyonunda kullanılan motor ise sürekli olarak 500 beygirin üzerinde güç sağlayabilmektedir. Araçta iki adet kullanıldığında toplamda 1000 beygir gücü elde edilmektedir. Araç, 400 beygir gücünde V8 dizel bir motor kullanarak enerji üretmektedir ve bütün bataryalar bu motor tarafından doldurulmaktadır.

Aracın ana soğutma sistemi motorların üstüne konumlandırılmıştır. Gril adı verilen balistik bir korumanın altına yerleştirilen soğutma sistemi aracın motorlarını, elektrikli motorları ise su soğutmalı sistem ile soğutmaktadır.

Araçta bulunan bataryalar yerli bir tedarikçiye özel olarak geliştirilen ürünlerdir. Nominalde 700 voltluk düşük kapasiteli bir ürün olmasına rağmen, aslında aracın ana güç kaynağı jeneratördür; batarya, jeneratörün yetmediği aşırı durumlarda ona destek olmaktadır. Ayrıca jeneratör kapatılarak sadece bataryalar ile aracın çalışması sağlanabilmektedir. Batarya ile araçtaki tüm görev ekipmanları 24 ile 48 saat kesintisiz olarak çalıştırılabilmektedir.

HİBRİT araçlar, askeri araçlarda yaklaşık yüzde 20-30 oranında menzil artışına imkan vermektedir. Ayrıca araçların sessiz operasyon özelliği, askeri operasyonlarda sessiz intikal gibi avantajlar sağlamaktadır. Sahada termal iz salınımı da azalmaktadır, böylece hem akustik hem de termal iz ile sahada tespit edilmesi zorlaşmaktadır.

Diğer bir avantaj ise HİBRİT araçların yüksek ivmelenme kabiliyetidir. Elektrik motorlu olmalarından kaynaklı olarak düşük devirlerde çok hızlı ivme sağlanabilmektedir. Sahada askeri personel, bir tehdit algılandığında hızlı bir şekilde yer değiştirip o tehditten uzaklaşma imkanı sağlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here