Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan F-16 Blok-30 uçaklarının ve F-16 Blok-30/40/50 uçaklarının modernizasyonunu gerçekleştirecek bir projeyi başlattı. TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii) tarafından yürütülecek olan bu proje, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın modernizasyon ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Proje kapsamında, F-16 uçakları milli aviyonik ekipmanlar ile modernize edilecek ve milli mühimmat ve podların uçağa entegrasyonu için yazılım ve donanım değişiklikleri yapılacak. Bu modernizasyon, “Milli Görev Bilgisayarı Geliştirilmesi (ÖZGÜR) Projesi” adı altında gerçekleştiriliyor ve ilk aşamada 2 adet F-16 Blok-30 uçağı üzerinde uygulandı. Kabul faaliyetleri ise başarıyla tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, yaptığı açıklamada, modernizasyon çalışmalarının tüm F-16 Blok-30 uçaklarına yönelik olarak devam ettiğini ve hedeflerinin modernizasyonları 2025 yılı sonuna kadar tamamlamak olduğunu belirtti.

F-16 Blok-30 ÖZGÜR-2 Projesi kapsamında, mühimmatlar, minyatür bombalar ve ASELPOD‘un Harici Yük Sertifikasyonu, Özgür Uçağına AESA Burun Radarı entegrasyonu, FEWS ve Gökdoğan Entegrasyonu Projesi Sözleşmesi gibi çalışmalar gerçekleştirilecek. 

Ayrıca, F-16 BLOK-40/50 ÖZGÜR-2 Projesi ile F-16 Blok 40/50 prototip uçaklarına çeşitli milli ekipman ve mühimmatların entegrasyonu sağlanacak.Proje sayesinde Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16 uçaklarının kabiliyetlerinin artırılması ve Viper uçaklarından daha yetenekli hale gelmeleri amaçlanıyor. 

Teslimatların 2025-2030 yılları arasında tamamlanması planlanan bu modernizasyon çalışmaları, ülkenin savunma sanayii açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Başkanlık yetkilileri, projenin zorlukları olabileceğini ancak birlikte çalışarak başaracaklarına inandıklarını ifade ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here