Test atışı ardından katı yakıtlı roketin Seul'da gökyüzüne çıkışı görülüyor. Kaynak: Yonhap

Güney Kore Savunma Bakanlığı yerli imkanlar ile geliştirilen katı yakıtlı roketi başarıyla test ettiğini açıkladı. 

Bakanlığın açıklamasında, Savunma Geliştirme Dairesi (ADD) tarafından gerçekleştirilen testin, uzay tabanlı keşif ve gözetleme yetenekleri geliştirilmesi amacıyla yapıldığı belirtildi. Testin zaman ve yeri konusunda açıklama yapılmadı. 

Bakanlık, gazetecilere gönderdiği kısa mesajda, “ Uçuş testi, 30 Mart’taki testin devamı niteliğindedir ve önümüzdeki yıllar içinde geliştirme sürecinde daha fazla ilerleme kaydedeceğiz. Ordumuz, uzay alanı da dahil olmak üzere savunma yeteneklerini güçlendirme çabalarını ikiye katlayacak.”  İfadelerini kullandı. 

Test, Kuzey Kore’nin katı yakıtlı uzun menzilli füze ve askeri keşif uydusu edinmeye çalıştığı sırada geldi.

Savunma Geliştirme Dairesi (ADD) Mart ayında Seul’ün 150 kilometre güneybatısındaki Taean’daki test sahasında katı yakıtlı uzay roketinin ilk testini gerçekleştirmişti. 

Roket, gözetleme operasyonlarında kullanılmak üzere geliştirilen küçük uyduları  Dünya alçak yörüngesine yerleştirmek için tasarlandı. Katı yakıtlı roketler, sıvı yakıtlı roketlere göre fırlatılması genellikle basit ve  uygun maliyetli olduğu bilinmektedir. 

Savunma Bakanlığı, ek geliştirme prosedürlerini takiben gelecekte rokete monte edilmiş gerçek bir uydu fırlatmayı planladığını da açıkladı.

Seul’ün uzay roketi projesi, geçen yıl Seul ve Washington’un maksimum 800 kilometreden daha uzun menzilli balistik füzeler geliştirmesini veya bulundurmasını engelleyen “füze yönergeleri” kaldırma konusunda anlaşmaya varmasının ardından ivme kazandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here