ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, “Bölge hava savunma kapsamında çok iyi gidiyoruz, 7/24 çalışılan bir proje. Bunun SİPER Ürün-1 denilen versiyonu başarıyla tamamlandı.” dedi. 

Genel Müdürü Haluk Görgün, AA muhabirine, şirketin faaliyetleri açısından 2022 yılını değerlendirdi ve 2023 hedeflerine ilişkin bilgi verdi.

Bölge Hava savunma projelerini değerlendiren Görgün, Siper Projesi’nin teslimatını 2023 içinde yapacaklarına söyledi. Görgün, “Çok iyi gidiyoruz, 7/24 çalışılan bir proje. Bunun Ürün-1 denilen versiyonu başarıyla tamamlanmıştı. Sözleşmedeki kapsamı için teslimatı da Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında gerçekleştirilecek.”dedi.

Hisar-A, Hisar-A+, Hisar-O, Hisar-O+ füzelerinin teslimatlarının gerçekleştirileceğini, yılın ilk ayında Erken İhbar Radarı’nın görev yerinde kullanılmaya başlanacağını belirten Görgün, her bir ürünün ihracatının da hedefleri olduğunu dile getirdi.

KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi teslimatının devam ettiğini söyleyen Haluk Görgün, Korkut Projesi’nde 9 setin teslimatının tamamlandığını, toplamda 36 araç teslim edildiğini ve teslimatların 2023’te süreceğini belirtti.

AESA radarının son durumu hakkında bilgi veren Görgün, “Birkaç güne Akıncı’ya teslim edeceğiz, göndereceğiz. Orada entegrasyon faaliyetleri başlayacak. Önce yer testleri, daha sonra havadaki testler yapılacak. Bizim için heyecan verici çalışmalardan.” diye konuştu.

Elektronik harp yeteneklerini İHA’lara POD şeklinde entegre ettiklerini söyleyen Güngör konuşmasına şöyle devam etti: “ Bir SİHA’ya bunu taktığınızda 100 kilometreye yakın bir mesafeden hava savunma sisteminin radarını karıştırıp SİHA’mızın hedefe daha çok yaklaşıp görevini yerine getirdikten uzaklaşmasını sağlayacak elektronik destek birimlerini geliştirdik.”

Görgün bunlar test edilmeye başlandı, 2023 yılı bunların teslim edileceği, seri üretimlerinin başlayacağını sözlerine ekledi. 

Minyatür Bomba ile Bayraktar Akıncı TİHA’dan 8 farklı hedefe özellikle hava savunma sistemlerini hedef alabilecek bir yetenek kazandırıldığını kaydeden Görgün, 2023’ün Tolun ismi verilen ürünün farklı versiyonlarının hayata geçtiği ve envantere girdiği bir yıl olacağını bildirdi.

Haluk Görgün, İHA ve SİHA’lara takılan ASELSAN ürünleri deyince akla CATS kamerasının geldiğine işaret ederek, “100’üncü CATS üretim hattında” ifadelerini kullandı. 

Görgün, “ sadece SİHA/TİHA’lar için değil, döner kanatlı hava platformları için de kameralar geliştiriyoruz. Atak helikopterinde kullanılan ürünümüz var. Bunların yeni nesillerini, pilotun görevini hızlı, sağlıklı, etkin yapabilmesini sağlayacak yeni nesil ve SİHA’lar için geliştirdiğimiz teknolojileri de adapte edeceğimiz yeni kameralarımız olacak.” şeklinde konuştu. 

2022 yılında kabiliyet gösterimi yaptıkları silahlı deniz araçlarının (SİDA) ilgiyle karşılandığını, NATO faaliyetlerinde başarıyla görev yaptığı anlatan Görgün, sürü konseptine yönelik bir senaryoyu gerçekleştirdiklerini söyledi. Görgün, elektronik harp yeteneklerinin SİDA’lara kazandırılması testlerinin de başarıyla sonuçlandığına dikkati çekerek, “Büyük bir gemiyi hedef alan bir taarruzu kendi üstüne çekerek saldırı ya da füzeyi başka yere taşıma yeteneğini göstermiş oldu.” dedi.

Tüm bunları yaparken ülkedeki yetenekleri, kabiliyetleri, kapasiteleri kullandıklarını vurgulayan Görgün, 2022’de 1,5 milyar dolar civarındaki tedarikin yüzde 70’inin yurt içinden sağlandığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here