Dubai Airshow 2023’te, Kore Havacılık Endüstrileri (KAI) tarafından üretilen iki önemli helikopter KUH-1E Genel Maksat helikopter ve Hafif Saldırı Helikopteri (LAH) uluslararası sahnede büyük ilgi gördü. İki KAI helikopteri, etkileyici bir performans sergilemek üzere Dubai Airshow 2023’ün günlük uçuş gösterisine seçildi.

Güney Kore’nin özgün tasarımları olan KUH-1E ve LAH, Dubai Airshow’da ilk defa uluslararası bir platformda tanıtıldı. KAI, 2012’de Surion ve 2022’de LAH’ı geliştirdi; KUH-1’in tasarımı Airbus Helicopters AS332 Super Puma’ya dayanıyor. Surion, Güney Kore hizmetinde çeşitli adaptasyonlarla kullanılarak farklı ihtiyaçlara cevap veriyor, MUH-1 Marineon amfibi saldırı helikopteri gibi özel versiyonlar da bulunuyor.

Kore Havacılık Endüstrileri (KAI) tarafından üretilen KUH-1E yardımcı sınıf helikopter

KUH-1E’nin özellikle dış pazarlar için tasarlanmış bir versiyonu olarak 2019’da tanıtılmasının ardından, LAH Airbus’ın H155 Dauphin helikopterine dayanıyor. Hafif Sivil Helikopter (LCH) ve Hafif Saldırı Helikopteri (LAH) olarak iki versiyona ayrılan LAH, Safran Arriel 2L2 turboshaft motoruyla güçlendirilmiştir.

Güney Kore hükümeti, 2014 yılında KAI’yi LAH ve ilgili LCH’yi geliştirmek üzere seçti. KAI ve Airbus Helicopters, bu helikopter tiplerini ortaklaşa geliştirmek üzere 2015 yılında bir anlaşma imzaladı. LAH, Güney Kore ordusunda MD500 ve Bell AH-1 Cobra saldırı helikopterlerinin yerini alacak.

Ayrıca, KAI’nin Eylül 2022’de duyurduğu Hafif Yardımcı Helikopter türetilmişi askeri birlik taşıma kapasitesi ve özel kuvvetler görevleri için uygunluğuyla dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here