Savaş gemilerine helikopterleri güvenli inişini sağlayan HEGİDAS, Türk mühendisler tarafından yerli ve milli imkânlarla üretildi.

Türk savunma şirketi STM, savaş gemilerinde kullanılan kritik bir sistem olan Helikopter Görsel İniş Destek Aydınlatma Sistemi (HEGİDAS)’ı yerli imkânlarla üreterek Türkiye’nin savunma sanayii hedefine katkı sağladı.

STM’nin geliştirdiği HEGİDAS, Türk Deniz Kuvvetleri’nin gemilerinde ve askeri gemi ihracat projelerinde kullanılacak.

HEGİDAS, helikopterlerin gemiye güvenli bir şekilde iniş yapmalarını sağlayan kritik bir sistem olarak görev yapıyor. Bu sistem, görsel yönlendirme ve uçuş güvertesi aydınlatma ekipmanlarından oluşuyor ve yazılımlarıyla birlikte çalışarak pilotlara yardımcı oluyor. Gündüz ve gece operasyonlarında gemiye güvenli inişi sağlama konusunda önemli bir rol oynuyor.

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Türkiye’de askeri deniz projeleri alanında yerlileştirme çalışmalarına odaklandıklarını belirtti ve “HEGİDAS ile ileri bir teknolojik kabiliyet elde etmekle kalmayıp, ülkemizden döviz çıkışını da engellemiş, aynı zamanda katma değeri yüksek ihracatımızı desteklemiş olduk” ifadelerini kullandı.

STM’nin işbirliği yaptığı Berkin Savunma Sanayi Mühendislik Ticaret A.Ş. ile geliştirilen HEGİDAS, Türkiye’de milli gemi projeleri başta olmak üzere, farklı askeri su üstü platformlarında kullanılabilecek. Şu an itibariyle, bir ihracat projesi kapsamında HEGİDAS, iki korvete entegre ediliyor ve böylece yerli bir firma tarafından milli kaynaklar kullanılarak geliştiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here