Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) Izumo sınıfı helikopter taşıyıcı gemilere, F-35B Joint Strike Fighter uçaklarının konuşlandırma çalışmaları devam ediyor. Yeni görüntülerde değiştirilmiş burnu dikkat çekiyor. 

JS Kaga (DDH-184), Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) için bir F-35B Joint Strike Fighter taşıyıcıya dönüştürülüyor. Kaga’nın gövdesini yeniden dengelemeyi ve yapısal olarak güçlendirmeyi içeren bir sonraki değişiklik setinin Mart 2024’ına kadar tamamlanması bekleniyor. Naval News haberine göre JS Kaga’da yapılan ilk değişiklikler, geminin burnu bölümünün şeklinin değiştirilmesi ve güvertesine ısıya dayanıklı bir kaplamanın uygulanmasını içeriyordu.J S Kaga’da yapılan ilk değişikliklerin tamamlanması 2023 Mart’ına kadar planlanmıştı.

Kaga’nın F-35B taşıyıcıya dönüştürülmesi çalışmasının 2027’nin başlarında tamamlanması bekleniyor. JS Kaga’nın inşası 2015 yılında başlatıldı, 2017 yılında hizmete girdi. Japon hükümeti, iki Izumo sınıfı helikopter taşıyıcı geminin F-35B’leri kullanmalarına izin verecek şekilde değiştirilmesine 2018 yılında karar vermişti.  

Sınıfın ilk gemisi JS Izumo, ilk aşama modifikasyonları 2021 yılında tamamladı. 2015 yılında hizmete giren gemiye F-35B’nin egzozundan etkilenmemesi için ısıya dayanıklı bir uçuş güvertesi, aydınlatma ve güverte işaretlemelerinde değişiklikler yapıldı. İkinci aşama modifikasyonları Mart 2025’te başlayacak ve Kaga tarafından şimdi kullanılan kare uçuş güvertesine yeniden yapılandıracak.

Raytheon firması Izumo’ya Joint Precision Approach and Landing System (JPALS) entegre edeceğini duyurdu. JPALS, F-35B uçaklarının her türlü hava ve yüzey koşulunda güvenli bir iniş yapmasını sağlayacak.

JS Izumo Izumo, ABD Deniz Piyadeleri’ne (USMC) ait F-35B uçakları ile kavramsal testleri gerçekleştirdi. Bu denemeler, geminin modifiye edilmemiş uçuş güvertesinin tamamlanmasıyla  2021’in sonlarında gerçekleştirildi. USMC F-35B’leri gemiden çok kısa kalkışlar yaptı.

Japon hükümeti, 147 adet F-35 uçağı siparişi verdi, Siparişin 42 adeti F-35B modelini içeriyor. Japonya’nın Izumo sınıfı gemilerinde donatılacak, JASDF henüz F-35B’leri teslim almadı.  

Gemilerin Japonya Doğu Çin Denizi’ndeki tartışmalı Senkaku Adaları’nın korunmasında özel bir öneme sahip. Adalar muhtemelen olası bir çatışmada savunmasız kalacak ve korunmaları Izumo sınıfı gemilerden kalkan F-35B’lerden yararlanabilir. 

Son yıllarda Çin gemi filosunu büyümekte, Type 003 uçak gemisi 2022’de, ilk Type 075 çıkarma helikopter platformu amfibi saldırı gemisi inşasını 2019’da başlattı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here