Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Ariane 5 roketi ile JUICE adlı uzay aracını Jüpiter’i incelemek için  sekiz yıllık bir yolculuğa başarıyla gönderdi.

Önceki gün hava koşulları nedeniyle ertelenen fırlatma, Fransız Guyanası’ndaki Avrupa Uzay üssü’nden Doğu saatiyle 8:14’te gerçekleşti.

Buzlu Aylar Kaşifi veya JUICE adlı uzay aracı, fırlatmadan 26 dakika sonra Ariane 5 roketin üst kademesinden ayrıldı. Kontrolörler, fırlatmadan yaklaşık 40 dakika sonra JUICE ile iletişim kurdular ve yarım saat sonra 85 metrekarelik toplam alana sahip iki büyük güneş panelini açarak 6 tonluk uzay aracı için güç üretmeye başladı. 

Güneş panellerinin açılması uzay aracı sistemlerinin hassas bir şekilde güneşe doğru yönlendirilmesi beklenenden önce gerçekleşti. Airbus Defence and Space uzay sistemleri başkanı Jean-Marc Nasr, fırlatmadan sonra yapılan bir brifingde, bunun mükemmel bir görevin işareti olduğunu belirtti.

JUICE (Jupiter Icy moons Explorer) uzay aracı, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) için Airbus tarafından inşa edildi. Görevi, yaşam barındırma potansiyeli araştırmak ve jeolojilerini, bileşimlerini, çevrelerini değerlendirmek için Jüpiter’in doğal uyduları Europa, Ganymede ve Callisto’yu keşfetmektir.

Araç, kameralar, spektrometreler, bir lazer altimetre ve bir radar ses yansıtıcısı dahil olmak üzere bir dizi bilimsel araçla donatıldı.

Ajansın genel direktörü Dr. Josef Aschbacher, “Ancak herkese hatırlatmak zorundayım, hala uzun bir yol var,” dedi.

Aschbacher, “Tüm araçların beklenildiği gibi çalıştığından emin olmak için tüm enstrümanları test etmemiz gerekiyor ve tabii ki Jüpiter’e varmamız gerekiyor. Ancak hedefimize doğru çok büyük bir adım attık.” ifadelerimi kullandı.

JUICE, Temmuz 2031’de Jüpiter’in yörüngesine girecek ve üç uydunun 35 kez uçuş yaparak veri ve görüntü toplayacak, özellikle Aralık 2034’ten misyonun sonuna kadar yörüngesinde kalacağı Ganymede’ye odaklanacak.

JUICE uzay aracı tahmini toplam maliyeti 1,5 milyar avro (1,65 milyar dolar) civarında gerçekleşti. Projede NASA, Japon uzay ajansı JAXA ve İsrail Uzay Ajansı da ortaklar. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here